2013 թ. ակնկալվում է խաղողի աննախադեպ բերք, հուլիսի 10-ին հայտնել է Հայաստանի գինեգործների միության նախագահ Ավագ Հարությունյանը: «Չնայած Արմավիրի մարզում կարկուտի պատճառով բերքի նվազմանը, հանրապետության ողջ տարածքում ընդհանուր առմամբ խաղողի լավ բերքի շնորհիվ, բերքի ծավալը կաճի 15 տոկոսով»,-ասել է նա:
Ավագ Հարությունյանը պարզաբանել է, որ ակտիվությունը գիենգործության ու կոնյակագործության ոլորտում նկատվում է նոյեմբեր-դեկտեմբերին, ուստի պաշտոնական վիճակագրությունը լիովին չի արտացոլում այսօրվա վիճակը:
Ըստ նրա, գինու արտադրությունը Հայաստանում 2013թ. հունվար-մայիսին ավելացել է 2012թ. նույն շրջանի համեմատ 24 տոկոսով՝ կազմելով 1982 հազար լիտր: Ինչ վերաբերում է կոնյակի արտադրությանը, ապա 2013թ. հունվար-մայիսին ցուցանիշը նվազել է 7 տոկոսով՝ 2012-ի նույն ժամանակահատվածի համեմատ՝ մինչև 6235,9 հազար լիտր:

10 Июль 2013 - 11:00 AMT
В 2013 году ожидается беспрецедентный урожай винограда, сообщил 10 июля председатель Союза виноделов Армении Аваг Арутюнян. «За счет большого количества урожая винограда в целом по всей республике, объем урожая повысится на порядка 15%, несмотря на спад урожая в Армавирской области из-за выпавшего града», – сказал он.
Председатель Союза виноделов пояснил, что активность в сфере виноделия и коньякоделия начинается в ноябре-декабре, поэтому официальная статистика не полностью отражает сегодняшнюю ситуацию.
Так, по его словам, производство вина в Армении в январе-мае 2013 года увеличился по сравнению с тем же периодом 2012 года на 24%, составив 1982 тыс. литров. Что же касается производства коньяка, то в январе-мае 2013 года показатель сократился по сравнению с аналогичным периодом 2012 года на 7% – до 6235,9 тыс. литров.