12 Հուլիս 2013 - 07:33 AMT
«Առէկսիմբանկ-Գազպրոմբանկի խումբ»-ն առաջարկում է դրամական միջոցները արժութային ռիսկերից պահպանելու հուսալի մեխանիզմներ
«Առէկսիմբանկ-Գազպրոմբանկի խումբ» ՓԲԸ-ում արդեն մի քանի տարի է, ինչ գործում են հաճախորդների խնայողությունների պահպանման և դրանց արժութային ռիսկերի դիվերսիֆիկացման հուսալի մեխանիզմներ», – հայտնեց «Առէկսիմբանկ-Գազպրոմբանկի խումբ» ՓԲԸ Ֆինանսական շուկաներում գործառնությունների բաժնի պետ Նարինե Սարգսյանը:
«Այսօր շուկայում նկատվում է չափազանց բարձր փոփոխականություն, որն առաջին հերթին վերաբերում է արտարժույթին ու ոսկու արժեքին: Իրոք` շուկայում ստեղծված իրավիճակն այնպիսին է, որ հիմնական արժույթների փոխարժեքների հետ կապված սպասումները շատ հակասական են, իսկ հաճախորդներից ներգրավված ավանդները, որոնց տեսակարար կշիռը բանկային համակարգի պարտավորություններում բավականին մեծ է, անընդհատ փոխարկվում են մի արժույթից մյուսը»,-ասաց նա Ֆինանսական շուկաներում գործառնությունների բաժնի պետը նշեց նաև, որ չնայած դրամային ավանդների համեմատաբար բարձր տոկոսադրույքներին`արժութային ավանդների տեսակարար կշիռը մնում է գերիշխող: Ինչ վերաբերում է բնակչության խնայողություններին, ապա Նարինե Սարգսյանը կարծում է, որ շուկայական իրավիճակի փոփոխության, փոխարժեքների տատանման պայմաններում ճիշտ կլիներ դիվերսիֆիկացնել ռիսկը, այն է` խնայողությունները պահել ինչպես ազգային տարադրամով, այնպես էլ արտարժույթով (հիմնականում ԱՄՆ դոլարով, ինչը պայմանավորված է մեր տնտեսությունում դոլարի չափազանց կարևորությամբ և նրանով, որ այլ հիմնական արժույթներով ավանդների տոկոսադրույքները ցածր են, իսկ փոփոխականության ռիսկը` բարձր)` նախապատվություն տալով դրամին և ավելի բարձր տոկոսադրույքներին»:
Նարինե Սարգսյանը նշել է, որ այսօր բանկերն իրենց հաճախորդներին առաջարկում են փոխարկելի ավանդատեսակներ, որոնք հնարավորություն են տալիս ցանկացած պահի փոխել ավանդի արժույթը` պահպանելով կուտակված տոկոսագումարները: «Մեր բանկում գործում են բնակչության խնայողությունների պահպանման ևս մի քանի մեխանիզմներ: Դրանք են` առարկայազուրկ մետաղական հաշիվները (ԱՄՀ) և «Ոսկե ստանդարտ» ավանդատեսակը, որոնք հնարավորություն են տալիս հաճախորդի հաշվում առկա գումարը կամ ավանդի գումարը վերածել առարկայազուրկ ոսկու` ստանալով հավելյալ եկամուտ ոսկու գնի տատանումից», – նշեց Ն. Սարգսյանը:

12 Июль 2013 - 06:35 AMT
«Арэксимбанк-группа Газпромбанка» предлагает клиентам надежно сохранить денежные средства от валютных рисков
В ЗАО «Арэксимбанк-группа Газпромбанка» уже несколько лет действуют надежные механизмы сохранения сбережений клиентов и диверсификации их валютных рисков. «На рынке сейчас наблюдается очень высокая волатильность, это касается в первую очередь валюты, а также цен на золото», – отметила начальник отдела операций на финансовых рынках ЗАО «Арэксимбанк-группа Газпромбанка» Нарине Саргсян. По ее словам, сложившаяся на рынке ситуация такова, что ожидания, связанные с обменным курсом основных валют, очень противоречивы и депозиты клиентов, которые составляют достаточно большой удельный вес в обязательствах банковской системы, непрерывно конвертируются из одной валюты в другую.
В связи с этим Нарине Саргсян добавила, что, несмотря на более высокие проценты по вкладам в армянских драмах, удельный вес валютных депозитов остается значительным. «Что касается сбережений граждан, я считаю, что в условиях изменения рыночной ситуации, колебаний валютного курса будет правильным диверсифицировать риск, то есть, хранить сбережения, как в национальной, так и в иностранной валюте (в основном в долларах США, что связано с наиболее значительной ролью доллара в нашей экономике, также с тем, что проценты депозитов в других основных валютах значительно ниже, а риск волатильности выше), в соотношении отдавая предпочтение драму и более высоким процентам», – сказала она.
Сегодня ЗАО «Арэксимбанк-группа Газпромбанка» предлагают своим клиентам конвертируемые депозиты, что дает возможность при необходимости менять валюту депозита, при этом сохраняя накопленные проценты. «В нашем банке действуют и другие механизмы сохранения населением своих сбережений – это открытие нематериальных металлических счетов (НМС) и депозит «Золотой стандарт». Они дают возможность привязывать сумму на счету клиента или сумму его вклада к цене на золото, получая дополнительный доход от колебаний цен на него», – отметила Саргсян.