Հայաստանի հետ առևտրատնտեսական հարաբերությունները զարգացնելու նպատակով Իրանում քննարկում են մեր երկրում առևտրի կենտրոնի բացման հնարավորությունը: Այս մասին Երևանում անցկացվող հայ-իրանական բիզնես-ֆորումի ընթացքում տեղեկացրեց Թեհրանի առևտրաարդյունաբերական պալատի նախագահ Յահյա Ալե-Էսհաղը:
«Առևտրի կենտրոնը կլուծի տարանցման ու առևտրի զարգացման հետ կապված խնդիրները»,- նշեց նա՝ հավելելով, որ Հայաստանը կարող է Իրանի համար տարանցիկ երկիր դառնալ:
Ալե-Էսհաղը հավելեց նաև, որ Հայաստանի առջև բացվում է Իրանի 14 հարևանների բազմամիլիոն շուկան: Իր հերթին ՀՀ էկոնոմիկայի փոխնախարար Արա Պետրոսյաննընդգծեց երկու երկրների միջև առևտրի պոտենցիալի օգտագործման կարևորությունը:
«Իրանը Հայաստանի առևտրային հիգերորդ գործընկերն է, երկու երկրների միջև ապրանքաշրջանառությունը ավելի քան 300 մլն դոլար է կազմում: Բայց սա մեր ուզած մակարդակն ու ցուցանիշը չէ»,- ասաց նա:
Այս առթիվ Պետրոսյանն ավելացրեց, որ մոտական տարիներին դեռ մեծ աշխատանք պետք է տարվի Հայաստանի ու Իրանի միջև ապրանքաշրջանառության կրկնապատկման ուղղությամբ:

16 Июль 2013 - 07:00 AMT
С целью расширения и углубления торгово-экономических отношений Иран рассматривает возможность основания в Армении своего торгового центра. Об этом, на проходящем в Ереване армяно-иранском бизнес-форуме, сообщил президент Торгово-промышленной палаты Тегерана Йахйа Але-Эсхах. “Торговый центр будет решать вопросы, связанные с транзитом и развитием торговли”,- подчеркнул он.
Президент ТПП Тегерана в этом контексте отметил, что Армения может стать транзитной страной для Ирана на пути к выходу стран СНГ. В свою очередь перед Арменией открывается многомиллионный рынок четырнадцати соседей Ирана. Со своей стороны заместитель министра экономики Армении Ара Петросян придал важность использованию торгового потенциала, имеющегося между двумя странами.
“Иран является пятым торговым партнером Армении, товарооборот между двумя странами составляет более 300 млн. долларов. Однако, это не тот уровень и не тот показатель, который мы хотели бы иметь”,- подчеркнул он.
В связи с этим Ара Петросян добавил, что предстоит большая работа для удвоения товарооборота между Арменией и Ираном в ближайшие годы.