ՀՀ կառավարության այսօրվա որոշմամբ՝ օգոստոսի 1-ից Հայաստանում գործունեությունը կսկսի առաջին Ազատ տնտեսական գոտին։ Որոշման համար հիմք է ծառայում «ՍԻՏՐՈՆԻԿՍ ԱՐՄԵՆԻԱ» փակ բաժնետիրական ընկերության կողմից մասնավոր նախաձեռնությամբ «ՌԱՕ ՄԱՐՍ» փակ բաժնետիրական ընկերության և «ԵրՄՄԳՀԻ» փակ բաժնետիրական ընկերության տարածքներում ազատ տնտեսական գոտի ստեղծելու և այդ գոտու կազմակերպիչ ճանաչվելու համար ներկայացված հայտը:
ԱՏԳ-ում գործունեություն ծավալելու իրավունք կստանան արտադրաարդյունաբերական եւ տեխնիկակիրառական էլեկտրոնիկայի, ճշգրիտ ինժեներիայի, դեղագործության եւ բիոտեխնոլոգիայի, տեղեկատվական տեխնոլոգիաների, այլընտրանքային էներգետիկայի, արտադրական դիզայնի եւ հեռահաղորդակցության ոլորտների ընկերությունները: ԱՏԳ գործունեության ժամկետը 10 տարի է:

Правительство Армении на заседании 18 июля постановило, что организатором первой Cвободной экономической зоны станет ЗАО «Ситроникс Армения». СЭЗ будет задействована на заводе «РАО МАРС» и в Ереванском НИИ Математических машин (известный как Институт Мергеляна).
Как сообщил министр экономики Армении Ваграм Аванесян, первая Свободная экономическая зона в Армении начнет действовать с 1 августа 2013 года. Разрешение на действие СЭЗ будет выдано на 10 лет.
Право на деятельность в СЭЗ получат компании по выпуску и разработке промышленной и технически-прикладной электроники, точной инженерии, фармацевтики и биотехнологий, информационных технологий, альтернативной энергетики, производственного дизайна и телекоммуникаций.