2008-2012 թվականների ընթացքում Մոսկվայում միգրանտների կողմից կատարվող հանցագործությունների թիվը 2 անգամ կրճատվել է : Եթե 2008 թվականին դրանց թիվը 16 հազար էր, ապա 2008 թվականին միգրատնտների կողմից կատարաված 8 հազար հանցագործության դեպք է գրանցել : Այս մասին «Прокурор» ամսագրին հայտնել է ՌԴ մայրաքաղաքի դատախազ Սերգեյ Կուդենևը :
Կուդենևը նշել է նաև, որ չնայած հանցագործությունների թվի նվազմանը, դրանցում միգրանտների կատարած հանցագործությունների թիվը զգալի է՝կատարված ընդհանուր հանցագործությունների թվի մոտ 20 տոկոսը :
Մոսկվայի գլխավոր դատախազը հայտնել է նաև, որ 2012-ին Մոսկվայի միգրացիոն ծառայություն է դիմել ավելի քան 1 մլն 745 հազար մարդ, ինչը 10 հազարով ավելի է, քան 2011 թվականին : Միգրանտների մեծ մասը ԱՊՀ երկրներից է, նրանք Ռուսաստան են մեկնում հիմնականում աշխատելու նպատակով :

С 2008 по 2012 годы преступность мигрантов в Москве сократилась почти в два раза. Если в 2008-м мигрантами было совершено 16 тысяч преступлений, то в 2012 году — чуть более 8 тысяч. Об этом прокурор российской столицы Сергей Куденеев сообщил в интервью журналу «Прокурор».
При этом Куденеев отметил, что «в структуре преступности города по-прежнему доля преступлений, которые совершают мигранты, остается значительной — более 20 процентов».
В этой части интервью прокурор не уточняет, идет ли речь только о приезжих из других стран или же в это число включены и иногородние жители России.
Говоря об иностранцах, Куденеев сообщил, что в 2012 году на миграционный учет в Москве было поставлено свыше 1 млн 745 тысяч иностранных граждан, что на десять тысяч больше, чем в 2011 году. Более половины мигрантов прибывает в Москву из государств-участников СНГ, каждый третий в качестве цели прибытия указывает трудоустройство.