24 Հուլիս 2013 - 12:02 AMT
Երկու թուրքական F-16 տիպի կործանիչները հետախուզական թռիչքներ են կատարում Իրաքի տարածքում՝ Քրդստանի աշխատավորական կուսակցության անդամների ճամբարների հատվածում, գրում է Sabah թերթը:
Ինչպես հայտնում է պարբերականը, թռիչքների նպատակն է տեղեկություններ հավաքել Թուրքիայի տարածքից ՔԱԿ անդամների հեռանալու մասին:
Թուրքիայի իշխանություններն իրեն հերթին խոստացել են բոլոր պայմանները ստեղծել զենքը վայր դրած ՔԱԿ անդամների համար, որպեսզի նրանք կարողանան հեռանալ երկրից: Հեռանալու գործընթացը մեկնարկել է մայիսի 8-ին:
ՔԱԿ հակամարտությունը Թուրքիայի հետ շարունակվում է արդեն 25 տարի և 40 հազար մարդու կյանք է խլել: ՔԱԿ ահաբեկչական կազմակերպություն է ճանաչվել ՄԱԿ և ԵՄ կողմից:

24 Июль 2013 - 11:47 AMT
Два турецких истребителя типа F-16 провели разведывательные полеты над лагерями членов террористической Рабочей партии Курдистана (РПК), расположенными на севере Ирака, пишет в среду газета "Sabah".
Как сообщает издание, целью полетов, которые продолжались два часа, был сбор информации о процессе выхода членов РПК с территории Турции.
Власти Турции, в свою очередь, обещали создать для всех сложивших оружие боевиков РПК условия, чтобы безопасно покинуть территорию страны.
Боевики террористической Рабочей партии Курдистана начали покидать территорию Турции восьмого мая.
Конфликт Турции с РПК, требующей создания независимого курдского государства, продолжается более 25 лет, и унес более 40 тысяч жизней. РПК признана террористической организацией ООН и Евросоюзом.