Թուրքիայի վարչապետ Ռեջեփ Թայիփ Էրդողանը սպառնում է դատի տալ անգլիական The Times ամսագրին բաց նամակի հրապարակման համար, որտեղ իր ղեկավարությունը բնորոշվում է որպես «բռնատիրական», հայտնում է BBC-ն: Նամակը, որը ստորագրել են մի շարք մտավորականներ, քննադատում է թուրք վարչապետի վերաբերմունքը 2013 թ. հունիսին տեղի ունեցած բողոքի ակցիաների մասնակիցների հանդեպ, գրում է РБК-ն:
Թուրքական NTV հեռուստաալիքին տված հարցազրույցում Էրդողանը մեղադրել է The Times-ին «թաքնված գովազդի տակ էջերը վաճառելու» մեջ:
«Մամուլը մեզ վրա ցեխ է շպրտում ու նայում, թե ինչպես է այն մեզ կպչում»,- հայտարարել է վարչապետը: Նա նաև քննադատել է նամակի հեղինակներին:
«Եթե նրաքն իրոք հավատային դեմոկրատիային, արդյո՞ք կհամարձակվեին բռնապետ անվանել մի կուսակցության ղեկավարի, ով ընտրություններում 50 տոկոսից ավելի ընտրողների ձայները է ստացել»,- հարցրել է Էրդողանը:
Թուրքական կառավարության վարած քաղաքականությունը քննադատող նամակը 30 մարդ է ստորագրել, այդ թվում՝ թուրք դաշնակահար Ֆազիլ Սայը, ամերիկյան կինոաստղեր Շոն Փենն ու Սյուզան Սարանդոնը, ռեժիսոր Դեվիդ Լինչն ու բրիտանացի պատմաբան Դեվիդ Սթարկին: Նրանք դատապարտել են ընդդիմության բողոքի ճնշումն ու համեմատել իշխանամետ մեծամասշտաբ միտինգները, որոնք կազմակերպում էր Էրդողանի կուսակցությունը, Գերմանիայում Ադոլֆ Հիտլերի ժամանակների հրապարակային միջոցառումների հետ:
Ստամբուլի Թաքսիմ հրապարակում ակնարգությունները, որոնք հետագայում Էրդողանի վարած քաղաքականության դեմ ուղղված համաժողովրդական միտինգների վերածվեցին, առաջացան թուրքական ղեկավարության՝ պատմական շինության վայրում առևտրի կենտրոն կառուցելու ու Գեզի այգու վերանախագծման մասին որոշումներից հետո: Բողոքի ակցիաները կասեցնելու ընթացքում ավելի քան 4 մարդ մահացավ, հազարավոր մասնակիցներ ոստիկանության հետ բախումների ժամանակ վնասվածքներ ստացել:

27 Июль 2013 - 06:33 AMT
Премьер-министр Турции Реджеп Тайип Эрдоган угрожает подать в суд на лондонскую газету The Times за публикацию открытого письма, где его правление характеризуется как "диктаторское", передает Би-би-си. Письмо, подписанное рядом деятелей науки и искусства, подвергает критике действия турецкого премьера по отношению к участникам массовых протестов в июне 2013г., передает РБК
В интервью, прошедшем в эфире турецкого телеканала NTV, Эрдоган обвинил The Times в том, что опубликованное на ее страницах письмо является "скрытым рекламным объявлением" и что газета "продает свои страницы". "Пресса швыряет в нас грязью и смотрит, как та прилипает," – заявил премьер.
Он также обрушился с критикой на авторов письма, сказав, что они "сдают мысли в аренду" и неискренне проповедуют демократические ценности. "Если бы они действительно верили в демократию, неужели они посмели бы назвать бы диктатором лидера партии, получившей на выборах 50% голосов избирателей?" – задал вопрос Эрдоган.
Письмо с осуждением политики турецкого правительства подписали 30 человек, в том числе турецкий пианист Фазиль Сай, американские кинозвезды Шон Пенн и Сюзан Сарандон, режиссер Дэвид Линч и британский историк Дэвид Старки. Они осудили подавление выступлений оппозиции и сравнили масштабные проправительственные митинги, организованные партией Эрдогана в противовес протестам, с публичными мероприятиями в Германии времен Адольфа Гитлера.
Беспорядки на площади Таксим в Стамбуле, впоследствии переросшие в общенациональные выступления против политики Эрдогана, вспыхнули в ответ на решение турецких властей о возведении торгового центра на месте исторической застройки и о перепланировке парка Гези. В ходе подавления массовых акций протеста погибло не менее 4 человек, тысячи демонстрантов получили травмы в ходе столкновений с полицией.