ԱՄՆ սենատը հաստատել է Ջեյմս Քոմիի թեկնածությունը՝ ՀԴԲ տնօրենի պաշտոնում: Դա կայացել է այն բանից հետո, երբ կոնսերվատոր Ռոն Փոլը դադարեցրել է քվեարկության արգելափակումը: Քոնին կփոխարինի ՀԴԲ տնօրեն Ռոբերտ Մյուլերին, ով այդ պաշտոնը զբաղեցնում էր 2001 թվականից: Մյուլերն իր պաշտոնը կթողնի սեպտեմբերին: Քոմիի թեկնածությունը հաստատվել է 93 ձայներով:
Քոմին Ջորջ Բուշի պաշտոնավարման ժամանակ ԱՄՆ արդարադատության նախարարությունում երկորդ մարդն էր: Նա ԶԼՄ-ների ուշադրությունը գրավեց 2004 թ.-ին, երբ դատապարտեց Սպիտակ տան վարչակազմի մտադրությունը վերականգնել ծրագիրը, որը հետախուզական հատուկ գործակալություններին առանց հրամանի թույլ էր տալիս օգտվել հեռախոսազանգերից ու հեռախոսային նամակներից:

30 Июль 2013 - 09:28 AMT
Сенат США одобрил кандидатуру Джеймса Коми на пост директора Федерального бюро расследований, после того как консерватор Рон Пол перестал блокировать голосование.Коми сменит на посту директора ФБР Роберта Мюллера, который возглавлял бюро с 2001 года. Мюллер покинет свой пост в сентябре. Кандидатура Коми была утверждена 93 голосами.
Коми был вторым по иерархии лицом в Министерстве юстиции США при президенте Джорже Буше. Он привлек к себе внимание СМИ в 2004 г., когда осудил намерение администрации Белого дома возобновить программу, гарантировавшую спецслужбам доступ без ордера к телефонным звонкам и телефонным письмам.