Վարչապետ Տիգրան Սարգսյանն այցելել է Կոտայքի մարզի Գողթ համայնք` «Էկոտոմատո» ՓԲԸ-ի վարդերի աճեցման ջերմոցային տնտեսություն: ՀՀ կառավարության 2011 և 2012 թթ. համապատասխան որոշումներով ներդրումային ծրագրերի շրջանակում այս ընկերությունն ստացել էր ներմուծվող ապրանքների ավելացված արժեքի հարկի վճարումը մինչև երեք տարի ժամկետով հետաձգելու թույլտվություն և Գողթ գյուղի վարչական տարածքում կառուցել բարձր կարգի վարդերի աճեցման ջերմոցային տնտեսություն` ընդհանուր 5 հա մակերեսով:
Վարչապետ Սարգսյանը շրջել է ալյումինից և հատուկ ապակուց կառուցվող ջերմոցներում, ծանոթացել տնտեսությունում իրականացվող աշխատանքներին, զարգացման ծրագրերին: Շուրջ 9.1 մլրդ ՀՀ դրամին համարժեք ներդրման արդյունքում ջերմոցները հագեցած են ոլորտում հեղինակավոր հոլանդական «Դալսեմ» ընկերության ժամանակակից տեխնոլոգիաներով` ասիմիլացիոն լուսատու համակարգ, որակի ու միկրոկլիմայի վերահսկողության ավտոմատ համակարգեր և այլն:
2012 թ. ընկերությունն իրականացրել է շուրջ 657 մլն ՀՀ դրամին համարժեք վարդերի արտահանում (արտադրանքի 75 տոկոսը): 2013 թ. առաջին կիսամյակում արտահանման ծավալը կազմել է շուրջ 415.1 մլն ՀՀ դրամ, իսկ ներքին շուկայում իրացվել է 64.4 ՀՀ դրամին համարժեք արտադրանք: Ընկերությունում ներգրավված է շուրջ 70 աշխատակից, միջին աշխատավարձը կազմում է 128 հազար դրամ:

30 Июль 2013 - 11:58 AMT
Премьер-министр Тигран Саркисян 30 июля посетил оранжерею выращивания роз ЗАО «Экотомато» в общине Гохт Котайкской области, где он ознакомился с работами в оранжерее и программами развития компании.
В результате инвестиций в размере 9,1 млрд. драмов, оранжереи оснащены современными технологиями авторитетной в сфере голландской компании «Далсем».
В 2012 году компания экспортировала роз на 657 млн. драмов. В первом квартале текущего года объем экспорта составил 415 млн. драмов, а на внутреннем рынке реализовано продукции на 64,4 млн. драмов. В компании работают порядка 70 сотрудников, средняя зарплата составляет 128 тыс. драмов.
В соответствии с решениями правительства 2011-12 гг. в рамках инвестиционных программ эта компания получила разрешение не выплачивать НДС на импортируемые товары на трехлетний срок и построила на административной территории общины Гохт оранжерею высокого уровня общей площадью 5 га.