1 Օգոստոս 2013 - 07:01 AMT
2013թ. հուլիսին 2012թ. հուլիսի համեմատ սպառողական գների ինդեքսը կազմել է 108.5%, այդ թվում,պարենային ապրանքներինը (ներառյալ ոգելից խմիչք և ծխախոտ)` 109.9%, ոչ պարենային ապրանքներինը`104.3%, ծառայությունների սակագներինը` 108.4%:
2013թ. հուլիսին հունիսի համեմատ ՀՀ սպառողական շուկայում գների ընդհանուրմակարդակն աճել է 0.4%-ով: Պարենային ապրանքների (ներառյալ ոգելից խմիչք և ծխախոտ) գները նշված ժամանակահատվածում նվազել են 1.8%-ով, ոչ պարենային ապրանքների շուկայում արձանագրվել է գների հարաբերականորեն կայուն (անփոփոխ) մակարդակ, իսկ ծառայությունների ոլորտում` սակագների 5.0% հավելաճ:Իսկ 2013թ.հունվար-հուլնիսին 2012թ. հունվար-հուլիսի համեմատ` համապատասխանաբար 104.7%, 105.2, 105.2 և 103.4%:
2013թ. հունվար-հուլիսին սպառողական գների միջին ամսական հավելաճը կազմել է 0.5% (նախորդ տարվա նույն ժամանակահատվածում արձանագրվել է 0.3% նվազում):
Հանրապետության դիտարկվող 10 քաղաքներում 2013թ. հուլիսին հունիսի համեմատ սպառողական գներն աճել են 0.2-1.2%-ով (գնաճի ամենաբարձր ցուցանիշն արձանագրվել է ք. Մարտունիում), իսկ մեկում գների մակարդակը նախորդ ամսվա համեմատ մնացել է անփոփոխ: Մայրաքաղաքում սպառողական գների ընդհանուր մակարդակը նախորդ ամսվա համեմատ աճել է 0.5%-ով:

В июле 2013 года на потребительском рынке Армении по сравнению с аналогичным периодом 2012 года зафиксирована 8,5%-ая инфляция. Как сообщает Национальная статистическая служба Армении, цены на продовольственные товары (включая алкогольные напитки и табачные изделия) увеличились на 9,9%, а цены на непродовольственные товары увеличились на 4,3%, тарифы в сфере услуг увеличились на 8,4%.
Одновременно в июле по сравнению с июнем 2013 года на потребительском рынке Армении была зафиксирована 0,4% инфляция, что в основном обусловлено спадом цен на продовольственные товары (включая алкогольные напитки и табачные изделия) увеличились на 1,8%, на непродовольственные товары цены за указанный период остались неизменными, а вот рост тарифов в сфере услуг составил 5%.
В июле по сравнению с июнем 2013 года в 10 исследуемых городах республики потребительские цены увеличились на 0,2-1,2%, при этом самый высокий показатель роста был зарегистрирован в г. Мартуни. В столице потребительские цены в месячном разрезе увеличились на 0,5%.