2 Օգոստոս 2013 - 09:54 AMT
Բնակչությանը մատուցված ծառայությունների ոլորտում 2013թ. հուլիսին հունիսի համեմատ սակագներն աճել են 5.0%-ով
Բնակչությանը մատուցված ծառայությունների ոլորտում 2013թ. հուլիսին հունիսի համեմատ սակագներն աճել են 5.0%-ով: Ինչպես հայտնում են Ազգային վիճակագրական ծառայությունից, սա հիմնականում պայմանավորված է բնակարանային-կոմունալ ծառայությունների սակագների` 12.1% հավելաճի արդյունք է (կապված խողովակաշարերով բնակչությանը գազային վառելիքի և էլեկտրաէներգիայի վաճառքի սակագների` 2013թ. հուլիսի 7-ից ուժի մեջ մտած աճի հետ:
Պաշտոնական տվյալների համաձայն՝ հանրապետությունում գրանցվել է տրանսպորտի` 0.1%, բուժսպասարկման`0.4%, հանգստի կազմակերպման` 0.4%, հանրային սննդի` 0.4% ծառայությունների սակագների հավելաճ:
Միաժամանակ իրավական ու բանկային համակարգի ծառայությունների սակագները նշված ժամանակահատվա- ծում նվազել են 0.9%-ով, մշակույթի ոլորտինը` 0.5%-ով, իսկ կենցաղային բնույթի, կապի, կրթության համակարգի ծառայությունների սակագների մակարդակը նախորդ ամսվա համեմատ մնացել են անփոփոխ:
Հանրապետության դիտարկված բոլոր քաղաքներում 2013թ. հուլիսին հունիսի համեմատ արձանագրվել է ծառայությունների սակագների 4.7-5.7% հավելաճ, ընդ որում, հավելաճի ամենաբարձր ցուցանիշն արձանագրվել է Գյումրիում: Մայրաքաղաքում ծառայությունների սակագներն աճել են 4.9%-ով:

2 Август 2013 - 09:13 AMT
Услуги в сфере распределения газа и электроэнергии в Армении за месяц подорожали на 14,5% – статистика
В сфере предоставления услуг населению Армении в июле по сравнению с июнем 2013 года был зафиксирован рост на 5%. Как сообщает Национальная статистическая служба, это повышение в основном обусловлено подорожанием жилищно-коммунальных услуг (в частности, новые тарифы на газ и электроэнергию, вступившие в силу с 7 июля) на 12,1%.
Так, тарифы на трубопроводный газ, а также газ, используемый для автомобильного транспорта, и электроэнергия в июле по сравнению с июнем в целом подорожали на 14,5%.
Согласно официальным данным, в месячном разрезе зафиксирован рост цен на транспорт- на 0,1%, медицинские услуги – на 0,4%, а также общепит и услуги организации отдыха – на 0,4%. Одновременно снизились цены на юридические и банковские услуги на 0,9%, а также услуги в сфере культуры на 0,5%.
Во всех исследуемых городах республики в июле по сравнению с июнем 2013 года тарифы на услуги в среднем увеличились на 4,7-5,7%, при этом самый большой рост был зафиксирован в городе Гюмри. В столице рост цен на услуги составил 4,9%.