5 Օգոստոս 2013 - 12:14 AMT
ՀՀ ֆինանսների նախարարությունն ամփոփել է խոշոր կազմակերպությունների` պարտադիր արտաքին աուդիտ անցնելու գործընթացի արդյունքները` 2013 թվականի հուլիսի 1-ի դրությամբ: Այսօր հրավիրած մամուլի ասուլիսում այդ արդյունքները ներկայացրեց ֆինանսների նախարարի տեղակալ Լիանա Հունանյանը:
Տվյալների համաձայն` 941 խոշոր համարվող կազմակերպություններից աուդիտի են ենթարկվել 630-ը, որից 427 կազմակերպության տրվել է դրական եզրակացություն: 203 կազմակերպություն չեն ստացել դրական եզրակացություն: 311 կազմակերպություններում աուդիտ չի անցկացվել:
Նշենք, որ խոշոր են համարվում այն կազմակերպությունները, որոնց հաշվետու տարվա գործունեությունից հասույթը կամ ակտիվների հաշվեկշռային արժեքը հաշվետու տարվա վերջի դրությամբ գերազանցում է մեկ միլիարդ դրամը:

Министерство Армении подвело итоги результатов среди крупных компаний, выручка которых превышает 1 млрд драмов. и которые должны пройти обязательный внешний аудит и опубликовать свою финансовую отчетность за 2012 год. «По состоянию на конец июля 2013 года среди 941 компаний вообще аудит не прошли 311 компаний», – сообщил 5 августа на пресс-конференции в Ереване заместитель министра финансов Армении Лиана Унанян.
При этом, по ее словам, 427 компаний получили положительное заключение, а вот 203 компании не получили положительного заключения со стороны аудиторских компаний. В проведении аудита были вовлечены имеющие соответствующие лицензии 33 аудиторов.
В связи с этим замминистра добавила, что компании, не получившие положительного аудиторского заключения, не будут допущены к процессу организации госзакупок.