2013 թվականի առաջին կիսամյակում ՀՀ պետական բյուջեի եկամուտները կազմել են 505.3 մլրդ դրամ, իսկ ծախսերը` 458.1 մլրդ դրամ, որոնք համապատասխանաբար 100.6%-ով և 90.8%-ով ապահովել են ՀՀ կառավարության առաջին կիսամյակի ծրագրի կատարումը: Արդյունքում ձևավորվել է շուրջ 47.2 մլրդ դրամ հավելուրդ՝ նախատեսված 2.2 մլրդ դրամ պակասուրդի դիմաց: Բյուջետային ելքերի համեմատ մուտքերի առավել բարձր կատարողականի արդյունքում հավելուրդի ներքին աղբյուրներում ձևավորված ազատ միջոցներն ավելացել են 3.4 մլրդ դրամով:
2012 թվականի առաջին կիսամյակի համեմատ պետական բյուջեի եկամուտներն աճել են 20.4%-ով կամ շուրջ 85.5 մլրդ դրամով, ինչը հիմնականում ապահովվել է հարկային եկամուտների աճի հաշվին:
Հրապարակված տվյալների համաձայն՝ Հարկային եկամուտների և պետական տուրքի գծով կիսամյակային ծրագիրը կատարվել է 101.9 տոկոսով: Այս ուղղությամբ պետական բյուջեն համալրվել է 479.6 մլրդ դրամով, ինչը 83.6 մլրդ դրամով գերազանցում է նախորդ տարվա նույն ժամանակահատվածի ցուցանիշը:

5 Август 2013 - 09:16 AMT
Доходы государственного бюджета Армении в январе-июне 2013 года составили порядка 505,3 млрд драмов, обеспечив выполнение правительственной программы за первое полугодие на 100,6%. Рост доходов за отчетный период по сравнению с 2012 годом составил 20,4% или 85,5 млрд драмов.
Объем собранных налогов и госпошлин составил более 479,6 млрд. драмов, что 83,6 млрд драмов больше по сравнению с аналогичным периодом 2012 года.
Расходы госбюджета Армении в январе-июне 2013 года составили 458,1 млрд драмов, обеспечив выполнение правительственной программы за первое полугодие на 90,8%.
Госбюджет Армении за первое полугодие 2013 года выполнен с профицитом в 47,2 млрд. драмов, против запланированного на первое полугодие дефицита в 2,2 млрд драмов, сообщает пресс-служба Минфина РА.