5 Օգոստոս 2013 - 16:10 AMT
Թուրքական դատարանն այսօր արդարացրել է «Էրգենեկոն» ընդհատակյա ազգայնական կազմակերպության գործով 21 մեղադրյալներին: Ինչպես հայտնում են տեղական ԶԼՄ-ները, ամբաստանյալներից ամենաերկարատև պատիժն ստացել է Աշխատավորական կուսակցության նախկին ղեկավարը՝ Դոգու Պերինչեկան:
Դատարանը նրան 117 տարվա ազատազրկման է դատապարտել: Եվս մի քանի տասնյակ ամբաստանյալներ դատապարտվել են 2-ից մինչև 47 տարվա ազատազրկման: Այս գործով ամենահայտնի ամբաստանյալներից մեկի՝ Թուրքիայի ԶՈՒ գլխավոր շտաբի նախկին պետ, գեներալ Իլքեր Բաշբուգի դատավճռի մասին առայժմ ոչինչ չի հարդվում:
Հիշեցնենք, որ «Էրգենեկոնի» գործը սկսվեց զինվորականների ու ընդդիմադիր պաշտոնյաների ձերբակալություններից 2008թ. ամռանը: Ձերբակալվածները մեղադրվում էին Էրդողանի կառավարությունը տապալելու փորձի համար: Իշխանությունները կարծում են, որ «Էրգենեկոնի» հայացքները տարածվում էին ԶԼՄ-ների միջոցով:

Турецкий суд оправдал 21 обвиняемого по делу националистической группировки "Эргенекон", которая, по версии обвинения, готовила антиправительственный заговор, сообщают в понедельник местные СМИ.
Наиболее строгую меру пресечения суд избрал для бывшего лидера Рабочей партии Турции Догу Перинчека – он приговорен к 117 годам тюремного заключения, отмечается в сообщениях.
Кроме того, несколько десятков других фигурантов этого дела получили тюремные сроки от двух до 47 лет, передает Интерфакс.
О решении суда в отношении одного из самых известных обвиняемых – бывшего начальника генерального штаба вооруженных сил Турции генерала Илькера Башбуга – пока не сообщается.
Всего по данному делу проходят около 400 человек. Власти Турции подозревают их в попытке совершить государственный переворот в 2003 году. Рассмотрение этого дела в суде продолжается уже около шести лет. Оппозиция называет этот процесс политическим, в то время