6 Օգոստոս 2013 - 13:24 AMT
2013-ի հունվար-հունիս ամիսներին Հայաստանում պաղպաղակի արտադրությունն 2012-ի նույն շրջանի համեմատ աճել է 13,8 տոկոսով և կազմել է 2 469,4 հազար լիտր:
Ինչպես հաղորդում է Հայաստանի Ազգային վիճակագրական ծառայությունը, հաշվետու շրջանում կաթի արտադրությունն ավելացել է 4,3 տոկոսով` կազմելով 199,5 մլն լիտր, իսկ կաթնաշոռի արտադրությունն ավելացել է 14,6% տոկոսով` 442,4 տոննա: 2013-ի հունվար-հունիս ամիսներին Հայաստանում պանրի արտադրությունը նվազել է 1,6% տոկոսով 2012-ի նույն շրջանի համեմատ և կազմել է 8 221,8 տոննա:
2013-ի հունվար-հունիսին յոգուրտի արտադրությունն ավելացել է 13,2 տոկոսով (216,4 տոննա), մայոնեզի արտադրությունը կրճատվել է 27,9 տոկոսով (73,7 տոննա), կեֆիրի արտադրությունը աճել է 2,9 տոկոսով (124,1 տոննա), մածունի արտադրությունն աճել է 22 տոկոսով (1 603,3 տոննա), թթվասերի արտադրությունն աճել է՝13,9տոկոսով (1 835,3 տոննա):

В январе-июне 2013 года в Армении на 13,8% увеличилось производство мороженого по сравнению с аналогичным периодом 2012 года и составило 2 469,4 тыс. литров. Как сообщает Национальная статистическая служба республики, производство молока за указанный период увеличилось на 4,3%, составив 199,5 млн литров, а производство творога увеличилось на 14,6% – до 442,4 тонны.
В январе-июне 2013 года в Армении производство сыра сократилось на 1,6% по сравнению с аналогичным периодом 2012 года и составило 8 221,8 тонны.
Одновременно январе-июне 2013 года в республике увеличилось производство йогурта на 13,2% (216,4 тонны), на 27,9% сократилось производство майонеза (73,7 тонны) и на 2,9% (124,1 тонны) сократилось производство кефира, производство мацони возросло на 13,9% (1 835,3 тонны), а вот производство сметаны увеличилось на 16% (1 816,7 тонны).