ԱՄՆ նախագահ Բարաք Օբաման չեղյալ է հայտարարել ՌԴ նախագահՎլադիմիր Պուտինի հետ հանդիպումը՝ ռուսական իշխանությունների կողմից ամերիկյան հատուկ ծառայությունների նախկին աշխատակից Էդվարդ Սնոուդենին ժամանակավոր ապաստան տալու հարցի շուրջ ստեղծված լարվածության համատեքստում, փոխանցում է «ՌԻԱ Նովոստի» գործակալությունը՝ «Ասոշիեյթիդ պրեսին» հղումով։
Միևնույն ժամանակ, ինչպես նշել է Սպիտակ տան անանուն աղբյուրը, Օբաման սեպտեմբերին կայցելի Սանկտ Պետերբուրգ՝ «Մեծ քսանյակի» գագաթնաժողովին մասնակցելու նպատակով, սակայն դրա շրջանակներում ռուս գործընկերոջ հետ չի հանդիպի։
Գործակալության համաձայն՝ չորեքշաբթի ամերիկյան իշխանությունները ծրագրում են տեղյակ պահել Ռուսաստանին նախագահի որոշման մասին։ Անձնական զրույց Պուտինի և Օբամայի միջև նախատեսված չէ:

Президент США Барак Обама не станет встречаться с президентом России Владимиром Путиным в Москве на фоне напряженности, связанной с тем, что Россия предоставила временное убежище экс-сотруднику спецслужб США Эдварду Сноудену, передает РИА Новости со ссылкой на Ассошиэйтед Пресс.
При этом, как сообщил неназванный представитель Белого Дома, президент США собирается посетить саммит G20 в Санкт-Петербурге, но встреча с российским президентом в рамках саммита не запланирована.
По информации агентства, в среду американские власти планируют проинформировать Россию о решении президента. Личная беседа Путина и Обамы не планируется.
Агентство отмечает, что решение связано не только с ситуацией со Сноуденом, но и с другими вопросами, по которым российская позиция вызывает недовольство в США. В частности, называется проблема ПРО и права человека.