10 Օգոստոս 2013 - 06:14 AMT
ԱՄՆ նախագահ Բարակ Օբաման հայտարարել է, որ եթե Էդվարդ Սնոուդենը համարում է, որ ճիշտ է վարվել՝ բացահայտելով գաղտնի տեղեկատվությունը, պետք է գա դատարան և ապացուցի դա:
«Եթե նա իսկապես կարծում է, որ ճիշտ է վարվել, ապա որպես ԱՄՆ քաղաքացի, նա պետք էվերադառնա, իր փաստաբանի հետ ներկայանա դատարան և պնդի իր տեսակետը», -ասել է Օբաման Սպիտակ տանը տեղի ունեցած մամուլի ասուլիսի ժամանակ: Միաժամանակ, նա ասել է, որ Սնոուդենին հայրենասեր չի համարում, հայտնում է Ինտերֆաքսը:
Նշենք, որ «Իպսոս» ընկերության անցկացրած սոցիոլոգիական հարցումների համաձայն՝ ամերիկացիների 31 տոկոսը ԱՄՆ ազգային անվտանգության գաղտնի ինֆորմացիան բացահայտած Սնուդենին համարել է հայրենասեր, իսկ 23 տոկոսը՝ դավաճան:

10 Август 2013 - 05:53 AMT
Эдвард Сноуден, если он считает, что поступил правильно, разгласив секретную информацию, должен явиться в суд и доказать это, заявил президент США Барак Обама.
"Если он и в самом деле считает, что поступил правильно, то, как и любой американский гражданин, он может приехать сюда, предстать перед судом с адвокатом и отстоять свою точку зрения", – отметил Обама на пресс-конференции в Белом доме.
При этом он сказал, что не считает Сноудена патриотом, передает ИНТЕРФАКС.
Согласно результатам опроса, проведенного социологической службой "Ипсос", 31% опрошенных американцев считают организатора утечки информации о деятельности Агентства национальной безопасности США патриотом, а 23% – предателем.