15 Օգոստոս 2013 - 06:23 AMT
Իրաքի Բակուբա քաղաքում երկու հարձակումից հետո ավելի քան 14 մարդ զոհվել, 26-ը վիրավորվել է, հայտնում է BBC-ն: Ռումբերից մեկը պայթել է քաղաքի կենտրոնին մոտ գտնվող սրճարանում, իսկ մյուսը փողոցում:
Իրաքի իշխանությունները բոլոր ուժերով ձգտում են զսպել բռնությունների ալիքը, որոնց մեջ ներգրավված են սուննի իսլամիստների խմբավորումներ, որոնք հարձակվում են շիա մահմեդականների վրա: Միևնույն ժամանակ ահաբեկչությունից տուժում են շիաների թաղամասները:
Այս շաբաթվա սկզբին մահապարտը պայթեցրել էր իրեն Բալադ քաղաքի սրճարանում, արդյունքում զոհվել էր 16 մարդ, վիրավորվել` 35-ը: Իրաքի վարչապետ Նուրի ալ-Մալիքին նախօրեին խոստացել էր, որ հետևելու է և պատասխանատվության է ենթարկելու նրանց, ովքեր կանգնած են այդ ալիքի հետևում: Նա հայտարարել էր, որ ոստիկանությունը ձերբակալել է ավելի քան 800 կասկածյալի` բռնագրավելով մեծ քանակությամբ զենք և պայթուցիկ սարքեր:

В иракском г.Бакуба в результате двойного теракта погибли по меньшей мере 14 человек, 26 получили ранения, передает Би-би-си. Одна из бомб взорвалась в кафе неподалеку от центра города, другая – на улице.
Власти Ирака изо всех сил стараются сдержать всплеск насилия, в которое вовлечены суннитские исламистские группировки, терроризирующие мусульман-шиитов. В то же время шиитские районы тоже страдают от терроризма. Ранее на этой неделе смертник взорвал себя в кафе в г.Балад, населенном преимущественно шиитами. В результате погибли 16 человек, были ранены 35.
Премьер-министр Ирака Нури аль-Малики 14 августа пообещал выследить и привлечь к ответственности всех, кто стоит за последней волной нападений. В телевизионном выступлении он сообщил, что полиция арестовала более 800 подозреваемых, изъяв большое количество взрывчатых веществ и оружия.