20 Օգոստոս 2013 - 07:29 AMT
Fitch Ratings-ը հաստատել է Հայաստանի թողարկողի դեֆոլտի երկարաժամկետ վարկանիշները (ԹԴՎ) արտարժույթով և ազգային արժույթով «BB» մակարդակում, կանխատեսումը՝ կայուն:Միաժամանակ Հայաստանի «առաստաղային» վարկանիշը հաստատվել է «BB» մակարդակում, իսկ կարճաժամկետ վարկանիշը՝ «B» մակարդակում:
Fitch-ի հաղորդագրության մեջ ասվում է, որ 2012-ին Հայաստանի իրական ՀՆԱ-ն աճել է 7,2 տոկոսով, սակայն աճը դանդաղել է 2013թ. երկրորդ եռամասյակում: Ակնկալվում է, որ 2013-15թթ. այն կհասնի 5%-ի, ինչն ավելի բարձր է, քան գործակալության նախկին կանխատեսումները: Զսպող գործոններ են բնական գազի ավելի բարձր գները և Ռուսաստանում աճի դանդաղումը Ինչ վերաբերում է բանկային ոլորտին, ապա ըստ Fitch-ի, բանկերի կողմից մասնավոր հատվածի վարկավորման աճը 2013թ. մայիսին նախորդ տարվա նույն ժամանակահատվածի հետ համեմատ 27%-ից դանդաղել է մինչև 16%: Հայաստանի ԿԲ-ն միջոցներ է ձեռնարկում արտարժութային վարկավորման սահմանափակման ուղղությամբ, ասվում է գործակալության հաղորդագրության մեջ:

20 Август 2013 - 07:02 AMT
Fitch подтвердил долгосрочные рейтинги дефолта эмитента Армении в иностранной и нацвалюте на уровне «BB-», прогноз «стабильный»
Международное агентство Fitch Ratings подтвердило долгосрочные рейтинги дефолта эмитента («РДЭ») Армении в иностранной и национальной валюте на уровне «BB-», прогноз «стабильный». Одновременно рейтинг странового потолка подтвержден на уровне «BB», а краткосрочный рейтинг – на уровне «B».
Как отмечается в сообщении Fitch, рост реального ВВП Армении составил 7,2% в 2012 г. он замедлится во II квартале 2013 г., но ожидается, что достигнет 5% в 2013-2015 гг., что выше предыдущих прогнозов агентства. Сдерживающими факторами будут более высокие цены на газ и более медленный рост в России.
Что же касается прогнозов для банковской системы, то согласно Fitch, номинальный рост банковского кредитования частного сектора замедлился до 16% относительно аналогичного периода предыдущего года в мае 2013 г. по сравнению с 27% на конец 2012 г. В сообщении рейтингового агентства также отмечается, что Центробанк Армении предпринимает меры по ограничению роста валютного кредитования.