20 Օգոստոս 2013 - 12:06 AMT
Թուրքիայի վարչապետ Ռեջեփ Թայիփ Էրդողանը հայտարարել է, որ Իսրայելը պատասխանատվություն է կրում Եգիպտոսում տեղի ունեցած հեղաշրջման և «Մահմեդական եղբայրների» պաշտոնանկության համար: Ինչպես գրում է Today's Zaman-ը, Էրդողանը հանդիպել է ԱԶԿ ղեկավարության հետ Ստամբուլում և հայտարարել է. «Եգիպտոսում հեղաշրջման ետևում Իսրայելն է կանգնած, մենք ապացույցներ ունենք»:
Էրդողանը նաև հղում է կատարել ոմն մի ֆրանսաբնակ հրեայի, որի անունը չի նշել, որն, իբր ասել է 2011թ., որ «Մահմեդական եղբայրները» չեն կարող իշխանության ղեկի մոտ մնալ, քանի որ «ժողովրդավարությունը դա լոկ քվեատուփ չէ»:
Էրդողանի թշնամական հայտարարությունները կտրականապես հակասում են Իսրայելի և Թուրքիայի միջև հարաբերությունների կարգավորմանը, որոնք սկսվեցին ընթացիկ տարվա մարտին:

20 Август 2013 - 11:47 AMT
Премьер-министр Турции Реджеп Тайип Эрдоган заявил, что Израиль несет ответственность за путч в Египте и отстранение от власти "Братьев-Мусульман". Как пишет Today's Zaman, Эрдоган встретился с руководством партии Справедливости и развития (АКР) в Стамбуле и заявил: "За переворотом в Египте стоит Израиль, у нас есть доказательства".
Эрдоган также сослался на заявления некоего французского еврейского интеллектуала, имени которого он не назвал. Интеллектуал якобы сказал в 2011 году, что "Братья-Мусульмане" не смогут оставаться у власти, поскольку "демократия – это не только ящик для голосования".
Враждебные заявления Эрдогана резко противоречат усилиям по нормализации отношений между Израилем и Турцией, которые начались в марте этого года после принесения Израилем официальных извинений в связи с гибелью турецких граждан вор время рейда на лайнер Mavi Marmara.
Турция заявила, что нормализация отношения займет некоторое время, и потребуется соглашение о размере компенсации семьям погибших.