22 Օգոստոս 2013 - 09:14 AMT
Ըստ «Կանաչ արահետ» ՀԿ-ի նախագահ Նունե Սարուխանյանի, Հայաստանում դեռևս չկա վտանգ, կապված ԳՄՕ (գենետիկորեն մոդիֆիկացված օրգանիզմներ) պարունակող սնդդամթերքի առկայության հետ: Ըստ Նունե Սարուխանյանի, երկրում գործում են սննդամթերքի անվտանգությունն ապահովող օրենքներ, սակայն դրանք կատարյալ չեն և լրամշակում են պահանջում: Ավելին, ըստ մասնագետի, Հայաստանում քաղաքացիների իրազեկվածության մակարդակը ԳՄՕ պարունակող մթերքի մասին շատ ցածր է զարգացած երկրների համեմատ:
Իր հերթին գյուղատնտեսության փոխնախարար Գառնիկ Պետրոսյանը հավելեց, որ երկիր են ներկրվում պտղատուների միայն այն սերմերը, որոնք գրանցված են գյուղնախարարությունում: «Մենք օգտագործում ենք բոլոր հնարավոր միջոցները առավելագույնս բացառելու համար նման ապրանքների ներկրումը»,-ասել է նա:
Փոխնախարարը հիշեցրել է նաև, որ խորհրդարանում է գտնվում է«Գենետիկորեն մոդիֆիկացված օրգանիզմների օգտագործման մասին» օրենքի նախագիծը, որով սահմանվում են կենսաբանական անվտանգության ապահովման հիմնական սկզբունքներն ու մեխանիզմները՝ նվազագույնի հասցնելու կամ բացառելու համար բացասական ազդեցությունը շրջակա միջավայրի և կենսաբազմազանության վրա:

22 Август 2013 - 08:42 AMT
Согласно данным общественной организации «Зеленая тропа», в Армении пока нет опасности, связанной с обеспечением безопасности продуктов питания, содержащих ГМО (генетически модифицированные организмы). По словам главы ОО Нуне Саруханян, в стране действуют законы, регулирующие сферу безопасности продуктов питания, однако они не совершенны и требуют доработок. Более того, по мнению специалиста, информированность граждан о продуктах, содержащих ГМО, в Армении находиться на очень низком уровне по сравнению с развитыми странами.
Со своей стороны заместитель министра сельского хозяйства Армении Гарник Петросян добавил, что в страну импортируется только те семена плодовых, которые зарегистрированы в Минсельхозе. «Мы используем все возможные методы, чтобы максимально исключить ввоз в страну такого товара», – подчеркнул он.
Замминистра также напомнил, что в парламенте на рассмотрении находиться проект закона «Об использовании генетически модифицированных организмов», которым устанавливаются основные принципы и механизмы обеспечения биологической безопасности для минимизации или исключения отрицательного влияния на окружающую среду и биоразнообразие.