26 Օգոստոս 2013 - 08:31 AMT
Պարզելու համար, թե ծնողների համար որքան կարժենան կրտսեր և միջին դասարանների աշակերտներին դպրոցի համար նախապատրաստելը, PanARMENIAN.Net ի թղթակցի կողմից անցկացվել է հարցում, որի արդյունքում պարզ է դարձել, որ շարքային հայ ընտանիքի բյուջեն միջինը կնվազի 70 000 դրամով, ինչն ավել է անցած տարվա սեպտեմբերյան ծախսերից 10 000 դրամով:
Սկզբից խոսենք այս ոլորտում տիրող միտումների մասին: Որպես կանոն, ժամանակակից երեխան պահանջկոտ է և ոչ մի կերպ չի ցանկանում ետ մնալ իր համադասարանցիներից 10 000-30 000 դրամ արժողությամբ սիրելի հերոսների նկարներով դպրոցական պայուսակի ընտրության հարցում (կարելի է ձեռք բերել նաև 5000 դրամով, բայց շղթան երկրորդ օրը փչանում է): Այս տարիքի տղաների համար Spiderman հերոսից բացի նախընտելի են նաև սիրված ֆուտբոլային թիմերի պատկերները` Manchester United կամ Barcelona, իսկ աղջիկների համար նախկինի նման սիրելի են մնում Winx-ի փերիները, Hello Kitty-ն, Barby-ն: Հարցումը ցույց է տվել, որ ծնողների մեծամասնությունը թեև փորձում են հակազդել մանկական կուռքերի տարածմանը, վախենալով փոքր տարիքում ֆանատիզմի զարգացումից, այնուամենայնիվ, մեծամասամբ զիջում են իրենց երեխաներին:
Վերջին տարիներին պարտադիր են դարձել լանչ-բոքսը (որն օգտագործվում է նախաճաշի համար) և ջրի հատուկ շիշը, որի արժեքը 3000-5000 դրամ է:
Պայուսակում պետք է լինեն տետրեր, օրագիր, գրչատուփ, գրիչներ, մատիտներ, ռետիններ և այլ մանրուքներ: Սակայն որոշ ծնողներ, համախմբվելով և ընդունելով դպրոցի առաջարկը նույն պատկերով տետրեր և օրագրեր օգտագործելու մասին (այս դեպքում, ճիշտ է, դպրոցն իր բիզնեսն է անում), գտել են ելքը: 12-էջանոց տետրը կարելի է ձեռք բերել 60 դրամով (մոտ 15 հատ): Պահանջվում են նաև ընդհանուր տետրեր, որոնց արժեքը 150 դրամ է (40 էջ) և 350 դրամ (96 հատ), իսկ դրանցից նույնպես քիչ չի պահանջվում: Պետք է ձեռք բերել գրքերի կազմեր (1 հատը 150 դրամ), ինչպես նաև տետրերի կազմեր (1 հատը 20 դրամ): Անհրաժեշտ է վճարել գրքերի համար, որոնցով երեխաները պետք է սովորեն` շուրջ 10 գիրք 6000 դրամ ընդհանուր գումարով:
Գրենական պիտույքները, որոնց գները սեզոնային գործոնից ելնելով բարձրացել են, կարժենան` գրչատուփ` մինչև 1500 դրամ, օրագիր` 700 դրամ, տարբեր գրիչների հավաքածու` 850 դրամ, մատիտներ` 1000 դրամ, քանոններ և ռետիններ` 500 դրամ, մկրատ` 500 դրամ, գունավոր թղթեր` 200 դրամ, պլաստիլին` 650 դրամ:
Դպրոցականներին նոր շորեր հագցնելու համար պետք է գնել ձյունաճերմակ վերնաշապիկ կամ բլուզ 5000-8000 դրամով, տաբատ կամ կիսաշրջազգեստ` մինչև 10 000 դրամ: Շարունակենք հագցնել դպրոցականին. կոշիկ` 8000-10000 դրամ, գուլպաներ և ներքնազգեստ` շուրջ 7000 դրամ:
Վերջապես, ինչ սեպտեմբերի 1 առանց ծաղկեփնջի և շնորհավորանքների: Բայց այստեղ էլ հնարամիտ ծողները ելքը գտել են, և ծնողական կոմիտեի ջանքերի և անխուսափելի դրամահավաքի հաշվին (500 դրամ) ուսուցիչներին կնվիրեն 2-3 լավ ծաղկեփնջեր, այն դեպքում, որ յուրաքանչյուրի համար այդ ծաղկեփունջը կարժենար առնվազն 5000 դրամ:
Եվ այսպես, ուրախ դպրոցականը պատրաստ է ուսումնական տարվան, իսկ ահա վշտացած ծնողը հաշվում է ընտանեկան բյուջեին հասցված վնասը:

Для выяснения, во сколько обходятся родителям сборы учащихся начальных и средних классов, корреспондентом PanARMENIAN.Net был проведен опрос, в результате которого стало ясно, что бюджет рядовой армянской семьи в среднем оскудеет на 70 000 драмов, что больше сентябрьских расходов 2012 года на 10 000 драмов.
Сначала поговорим о тенденциях, господствующих в этой сфере. Как правило, современный ребенок требователен и никак не хочет отставать от своих одноклассников по выбору модного ранца стоимостью в 10000 -30 000 драмов (можно приобрести и за 5000 драмов, но цепочка на второй же день испортиться) с изображением любимых героев. Для мальчиков этого возраста помимо героя Spiderman в фаворите рюкзаки с изображением любимых футбольных команд – Manchester United или Barcelona, а для девочек по-прежнему любимыми остаются феи клуба Winks, Barby, Hallow Kiti, а также разные принцессы. Опрос показал, что большинство родителей хоть и противятся популизации детских кумиров, опасаясь развития фанатизма уже в малом возрасте, тем не менее, в большинстве случаев уступают своим чадам.
В последние годы еще одним необходимым атрибутом современного школьника стал ланч-бокс (куда можно положить перерыв) и специальная бутылочка для воды, которые стоят 3000 драмов и 2000 драмов соответственно.
Новые ранцы заполняются тетрадями, дневниками, пеналами, ручками, карандашами, ластиками и еще кучей разных мелочей. Некоторые родители, сплотившись и приняв предложение школы об использовании тетрадей и дневников с единым изображением (в этом случае, правда, школа делает свой бизнес), нашли выход. Тонкие тетради (12 листов) будут приобретены за 60 драмов (порядка 15 шт.). Помимо этого требуются общие тетради, стоимость которых составляет 150 драмов (40 листов) и 350 драмов (96 листов), а их требуется тоже немалое количество. Необходимо приобрести обложки для книг (150 драмов за 1 шт), а также обложки для тетрадей (20 драмов за 1 шт.). Предстоит еще оплатить сами книги, по которым дети будут учиться, порядка 10 книг на общую сумму в 6000 драмов.
Канцелярские товары, цены на которые в силу сезонного фактора повысились, обойдутся: пенал – до 1500 драмов, дневник – 700 драмов, набор из разноцветных ручек – 850 драмов, карандаши – 1000 драмов, линейки и ластики – 500 драмов, ножницы – 500 драмов, набор цветных бумаг – 200 драмов, пластилин – 650 драмов.
Для того, чтобы одеть школьника во все новое будет куплена белоснежная сорочка или кофточка 5000-8000 драмов, брюки или юбка – до 10 000 драмов. Продолжим одевать школьника: туфли от 8000-10000 драмов, в зависимости от финансовых возможностей родителей, плюс носки и нижнее белье в нескольких экземплярах – порядка 7000 драмов. Наконец, какое же 1 сентября без букета цветов и поздравлений. Но и здесь находчивые родители постарались и за счет усилий родительского комитета и неизбежных денежных сборов (500 драмов) дарят учителям 2-3 хороших букета, при том, что для каждого этот букет обошелся бы как минимум в 5000 драмов.
Итак, радостный школьник готов к труду и обороне, а вот опечаленный родитель подсчитывает нанесенный семейному бюджету ущерб.