26 Օգոստոս 2013 - 09:00 AMT
Թուրքիան պատրաստ է միանալ Սիրիայի դեմ միջազգային կոալիցիային, նույնիսկ եթե չլինի ՄԱԿ ԱԽ ռազմական գործողություններ սկսելու թույլտվությունը: Այդ հայտարարությունն արել է Թուրքիայի ԱԳ նախարար Ահմեդ Դավութօղլուն ԱՄՆ և Մեծ Բրիտանիայի շտաբերի պետերի հանդիպման շեմին, որը կայանալու է օգոստոսի 26-ին Հորդանանում:
«Մենք միշտ գերադասում ենք աշխատել ըստ ՄԱԿ բանաձևերի: Սակայն, եթե ԱԽ-ն որոշում չկայացնի Սիրիայի վերաբերյալ, մենք կքննարկենք մեր գործողությունների տարբերակները: Այժմ 36-37 երկիր քննարկում է այդ այլընտրանքը: Եթե այդ քննարկումների արդյունքում կոալիցիա ձևավորվի Սիրիայի դեմ, Թուրքիան իր տեղը կգրավի այդ կոալիցիայում», ասել է նա, գրում է «Միլիեթը»:

26 Август 2013 - 08:31 AMT
Турция готова присоединиться к международной коалиции против Сирии, даже если не будет санкции Совета Безопасности ООН на начало боевых действий. Это заявление сделал министр иностранных дел Турции Ахмет Давутоглу в преддверии встречи начальников штабов США и Великобритании, которая запланирована на 26 августа в Иордании.
«Мы всегда предпочитаем работать в соответствии с резолюциями ООН. Но если Совет Безопасности не примет решения по Сирии, то мы рассмотрим различные варианты наших действий. Сейчас 36-37 стран обсуждают эти альтернативы. Если в процессе этих обсуждений будет сформирована коалиция против Сирии, то Турция займет место в этой коалиции ", сказал он, пишет Milliyet.