27 Օգոստոս 2013 - 09:21 AMT
Օգոստոսի 27-ին Երևանում իր աշխատանքն է շարունակում տնտեսական համագործակցության հարցերով հայ-բելառուսական միջկառավարական հանձնաժողովի 10-րդ նիստը: Հանձնաժողովի համանախագահներն են հայկական կողմից` Հայաստանի էկոնոմիկայի նախարար Վահրամ Ավանեսյանը, բելառուսական կողմից` Բելառուսի Հանրապետության անտառային տնտեսության նախարար Միխայիլ Ամելյանովիչը:
Ինչպես իր ողջույնի խոսքում նշեց Հայաստանի էկոնոմիկայի նախարարը, հոբելյանական նիստը վկայում է այն մասին, որ հանձնաժողովը կատարում է իր վրա դրված առաքելությունը: «Նիստը միտված է տնտեսական և այլ ոլորտներում կապերի ընդլայնմանն ու ամրապնդմանը»,-ասել է նա ընդլայնված նիստում: Վահրամ Ավանեսյանը հավելել է, որ չնայած հեռավորությանն ու տարբեր տնտեսական կառուցվածքին, Հայաստանն ու Բելառուսը գտնում են փոխշահավետ համագործակցության ուղիներ:
Իր հերթին Միխայիլ Ամելյանովիչը նշել է, որ ապրանքաշրջանառության մակարդակը երկրների միջև «ստիպում է մտածել համագործակցության նոր մակարդակի անցնելու մասին արյդունաբերական կոոպերացիայի ու փոխադարձ ներդրումների հաշվին»: «Այսօրվա դրությամբ Բելառուսի ու Հայաստանի միջև չկան տնտեսական կամ քաղաքական խնդիրներ»,-ասել է նա: Նա հիշեցրել է գյուղատնտեսության ոլորտում մի շարք գյուղատնտեսական ծրագրերի իրականացման մասին, ըստ որի Բելառուսը տեխնիկա կառաքի Հայաստան:
Բելառուսական ներկայացուցչական պատվիրակությունը Հայաստանում կգտնվի օգոստոսի 26-28-ը: Ըստ պաշտոնական տվյալների, ապրանքաշրջանառությունը երկու երկրների միջև 2013թ. հունիսի դրությամբ կազմել է 2 671,2 մլն ԱՄՆ դոլար: Հայաստանից Բելառուս է արտահանվել էթիլային սպիրտ, ոսկերչական զարդեր, թանկարժեք մետաղներ, ծիրան, դեղձ, կեռաս, հանքային ջրեր, իսկ Բելառուսից Հայաստան են ներկրվել տրակտորներ, ոչ հում նավթ ու նավթամթերք, խտացրած և չոր կաթ, սերուցք և այլն:

27 Август 2013 - 08:52 AMT
27 августа в Ереване продолжает свою работу армяно-белорусская межправительственная комиссия по экономическим вопросам. Сопредседателями комиссии с армянской стороны выступает министр экономики Армении Ваграм Аванесян, а с белорусской стороны – министр лесного хозяйства Белоруссии Михаил Амельянович.
Как отметил в своей приветственной речи министр экономики Армении, юбилейной, десятое по счету, заседание армяно-белорусской межправкомиссии, свидетельствует о выполнении возложенной на нее миссии. «Заседание комиссии нацелено на укрепление и расширение связей в экономической и других сферах», – подчеркнул он на пленарном заседании. В связи с этим Ваграм Аванесян добавил, что, несмотря на расстояния и разную экономическую структуру, Армения и Белоруссия находят пути взаимовыгодного сотрудничества.
Со своей стороны Михаил Амельянович подчеркнул, что существующей уровень товарооборота между двумя странами «заставляет задуматься о переходе сотрудничества на новый уровень за счет промышленной кооперации и взаимных инвестиций». «На сегодняшний день между Белоруссией и Арменией не существует каких-либо экономических и политических проблем», – отметил он.
Михаил Амельянович напомнил о реализации ряда программ в сельскохозяйственной сфере, согласно которым Белоруссия будет поставлять в Армению сельхозтехнику.
Представительная делегация из Беларуси будет находиться в Армении с 26 по 28 августа.
Солгано официальным данным, предоставленным Министерством экономики Армении, товарооборот между двумя странами по состоянию на июнь 2013 года составил 2 671,2 млн долларов США. При этом из Армении в Беларусь экспортировались этиловый спирт, ювелирные изделия, драгметаллы, абрикосы, персики, вишня, черешня, минеральные воды и другое, а из Белоруссии в Армению поставлялись тракторы, не сырые нефть и нефтепродукты, средства передвижения специального назначения, сгущенное и сухое молоко, сливки, алюминиевые канты, веревки, бумага и другое.