21 Մարտ 2006 - 10:44 AMT
Հայաստանի` ԵվրԱսՏԸ (Եվրասիական տնտեսական ընկերակցություն) չընդգրկվելը օբյեկտիվ պատճառներ ունի. տվյալ ընկերակցության մասնակից երկրների հետ ընդհանուր սահմանների բացակայությունը: Այդ մասին Մոսկավայում լրագրողների հետ կայացած հանդիպաման ժամանակ հայտարարել է ԵվրԱսՏԸ գլխավոր քարտուղարը: Նրա խոսքերով, այդ կապակցությամբ Հայաստանը մասնակից երկրներից անջատ է գտնվում, քանի որ ԵվրԱսՏԸ-ին անդամակցելու համար պետք է ազատ առեւտրի պայմանակարգ ստեղծել, ինտեգրվել մասնակից երկրների միասնական մաքսային համակարգ:
«Եթե մենք կարողնայինք որոշակի ձեւով առեւտրի ազատ պայմանակարգ ստեղծել, ապա մաքսային համակարգի հետ խնդիրներ կան, քանի որ դրա համար միասնական տարածք է պետք: Մենք Հայաստան այցերի ժամանակ բազմաթիվ անգամներ քննարկել ենք այդ հարցը, եւ նշել ենք, որ մեզ պետք է կարգավորել միասնական տրանսպորտային ճանապարհները»,- ասել է ԵվրԱսՏԸ գլխավոր քարտուղարը: Ռապոտան նշել է, որ եթե կարգավորվի Հայաստանի եւ Ռուսաստանի ուղիղ տրանսպորտային ուղին, ապա դա պայմանականորեն կարելի է դիտարկել որպես միասնական տրանսպորտայաին տարածք: «Այս խնդիրը փորձում են լուծել եւ երկու երկրների կառավարությունները, եւ ՌՀԸ ԵԳ-ը, այն կքննարկվի իմ` Երեւան այցի շրջանակներում»,- ասել է Գ. Ռապոտան: Միեւնույն ժամանակ, ԵվրԱսՏԸ գլխավոր քարտուղարը նշեց, որ «Հայաստանի ներկայիս կարգավիճակը որպես ԵվրԱսՏԸ-ի դիտորդ, ըստ երեւույթին, նրան այնքան էլ շատ բան չի տալիս, քանի որ, հակառակ դեպքում, հանրապետությունը վաղուց ի վեր հանդիսանում էր այդ կազմակերպության անդամ»:
Հիշեցնենք, որ Եվրասիական տնտեսական ընկերակցության հիմնադրման պայմանագիրը ստորագրվել է 2000 թվականի հոկտեմբերի 10-ին Ղազախստանի մայրաքաղաք Աստանայում, ուժի մեջ է մտել 2001 թվականի գարնանը: Մասնակից երկրների մեջ են մտնում Բելառուսիան, Ղազախստանը, Ղրղզստանը, Ռուսաստանը եւ Տաջիկստանը: 2003 թվականից Հայաստանը ստացել է տվյալ կազմակերպության դիտորդի կարգավիճակ, հաղորդում է ՐԻԱ «Նովոստի»-ին:

Для невступления Армении в ЕврАзЭс (Евразийское экономическое сообщество) имеется объективная причина – отсутствие общих границ со странами-участницами данной структуры. Об этом на встрече с журналистами в Москве заявил генеральный секретарь ЕврАзЭс Григорий Рапота. По его словам, в связи с этим Армения находится в некотором отрыве от стран-участниц, поскольку для вступления в ЕврАзЭс необходимо создать режим свободной торговли, интегрироваться в единый таможенный союз стран-участниц.
«Если бы мы могли определенным образом создать свободный режим торговли, то с таможенным союзом имеются проблемы, поскольку для этого необходимо единое пространство. Мы неоднократно в ходе визитов в Армению обсуждали этот вопрос и отмечали, что нам необходимо наладить единые транспортные пути», – отметил генсек ЕврАзЭс. Рапота отметил, что если будет налажено прямое транспортное сообщение Армении с Россией, то это условно можно будет рассматривать как единое транспортное пространство. «Данный вопрос пытаются решить и правительство двух стран, и РАО ЖД, он будет обсуждаться и в рамках моего визита в Ереван по приглашению Межгосбанка», – сказал Г.Рапота. Вместе с тем генсек ЕврАзЭс заметил, что «нынешний статус Армении как наблюдателя ЕврАзЭс, по-видимому, дает ей не очень много, поскольку в противном случае республика давно стала бы членом данной организации».
Напомним, что договор об учреждении Евразийского экономического сообщества был подписан 10 октября 2000 года в столице Казахстана Астане, вступил в силу весной 2001 года. Странами-участницами являются Беларусь, Казахстан, Киргизия, Россия и Таджикистан. С 2003 года Армения приобрела статус наблюдателя данной организации, сообщает РИА “Новости”.