Դամասկոսին հարված հասցնելու առաջին հավանական ժամկետը՝ օգոստոսի լույս 30-ի գիշերը, անցավ: ԶԼՄ-ներում ծայր առած հիստերիան քիմիական հարձակման վերաբերյալ մի փոքր մեղմացավ, արևմտյան մամուլն արդեն նվազեցնում է զոհերի քանակը 1,5 հազարից մինչև 350 մարդ: Այս մասին գրում է «Ժամանակակից Իրան» ռուսաստանյան ամսագրի գլխավոր խմբագիր Իգոր Պանկրատենկոն: «ԱՄՆ և ՆԱՏՕ-ի դաշնակիցները հրաժարվում են մասնակցել «հումանիտար ինտերվենցիային»: Արաբական թագավորությունները, որոնք հարյուրավոր միլիոններ են ներդրել Ասադին տապալելու համար, քարացել են Վաշինգտոնի որոշման սպասումով, սակայն հրաժարվում են առաջին քայլն անել: Հավանաբար, «իրաքյան սցենարը» չի կրկնվի: Եթե հանգստյան օրերին Վաշինգտոնի «արծիվները» չհամոզեն Օբամային կետային հարվածներ հասցնել, նրանք կկանգնեն 2011թ. դեկտեմբերի Օրմուզի ճգնաժամի կրկնության առջև՝ սպառնալիքներ, հիստերիա, նավատորմերի տեղաշարժ, բայց հարված Իրանին այդպես էլ չհասցվեց»,-ասել է փորձագետը:
Ըստ Պանկրատենկոյի, Արևմուտքի նման հակասական արձագանքի պատճառները առնվազն երեքն են: «Առաջինը, նույնիսկ Ասադի երդվյալ թշնամիների համար պարզ է, որ սա ակնհայտ սադրանք է: Մի քանի ամիս անց, գուցե ավելի շուտ, հայտնի կդառնան դրա մանրամասները: Բաշար Ասադը շատ քիչ քաղաքական սխալներ թույլ տվեց, ինչն էլ թույլ տվեց նրան հաղթել ընդդիմությանը: Եվ այժմ միջազգային հանրությանն առաջարկվում է հավատալ, որ հաղթանակի շեմին, որն ի դեպ առանց «քիմիայի» նվաճվեց, նա որոշե՞լ է խախտել կարմիր գիծն ու արտաքին միջմատության համար առիթ տալ: Այն դեպքում, ե՞րբ երկրում են գտնվում ՄԱԿ տեսուչները:
Երկրորդը, բոլորի համար պարզ է, որ այս սադրանքը շահավետ է բացառապես ընդդիմությանը, որը ձգտում է ձախողել ռուս-ամերիկյան հանդիպումը և «Ժնև-2» նախապատրաստումը: Այդպիսով, Արևմուտքին առաջարկվում է «կռվել հանուն ընդդիմության շահեի»: Սակայն միասնական սիրիական ընդդիմություն գոյություն չունի, գերակշռում են իսլամիստ ծայրահեղականները: Ինչո՞ւ պետք է Արևմուտքը չգիտես ում շահերի համար կռվի»,-ասել է նա:
Եվ երրորդը, ինչ էլ ասեն, բայց Վաշինգտոնում, եվրոպական մայրաքաղաքներում, տարածաշրջանում հիանալի հասկանում են, որ պատերազմը Սիրիայում կդառնա իսկական աշխարհաքաղաքական աղետ»,-ասել է ռուս փորձագետը:

Первый вероятный срок нанесения удара по Дамаску, в ночь с 29 на 30 августа, о котором говорили «надежные источники» миновал. Медиа-истерия в отношении химической атаки 21 августа принимает более сглаженные формы, западная пресса снижает число погибших с полутора тысяч до трехсот пятидесяти и, думаю, что это не предел. Об этом пишет главный редактор журнала «Современный Иран» Игорь Панкратенко. «Союзники США по НАТО отказываются от участия в «гуманитарной интервенции». Арабские монархии, вложившие в свержение Асада сотни миллионов, замерли в ожидании того, что решит Вашингтон, но делать первый шаг отказываются напрочь. Словом, судя по всему, повторения «иракского сценария» не произойдет. Если на выходных «ястребы» в Вашингтоне не уломают Обаму на точечные удары, то перед нами будет повторение «Ормузского кризиса» декабря 2011 – угрозы, истерика, движения флотов, но удар по Ирану так и не состоялся», – отмечает эксперт.
По мнению Панкратенко, причин такой противоречивой реакции Запада на «ужасающее преступление режима против сирийского народа» как минимум три. «Во-первых, даже законченным ненавистникам Асада ясно, что налицо откровенная провокация. Спустя несколько месяцев, а может и раньше, станут известны детали того, как радикальная сирийская оппозиция при помощи Саудовской Аравии ее осуществила. За весь период кризиса в Сирии Башар Асад допустил минимальное количество политических ошибок, что, собственно, и принесло ему победу над оппозицией, во всяком случае, над вооруженной ее частью. И сейчас международному сообществу предлагается поверить, что накануне победы, достигнутой, кстати, без всякой «химии», он решил «перейти красную черту», дать повод для иностранного вмешательства? При работающих в стране экспертах ООН, расследующих аналогичные события в пригороде Алеппо 19 марта?
Во-вторых, всем ясно, что эта провокация, делающая те же США заложником собственных предупреждений о «красной линии», выгодна только и исключительно оппозиции, стремившейся сорвать российско-американскую встречу по сирийскому вопросу и подготовке «Женевы-2», намеченную на 28 августа. Таким образом, Западу предлагается воевать за интересы «сирийской оппозиции». Но как таковой единой сирийской оппозиции не существует в природе, верх в ней берут исламистские радикалы, «Аль-Каеда» и прочие «ан-Нусры». С какой стати Западу воевать за интересы не пойми кого? В Ливии уже «навоевали»…
И, наконец, в–третьих. Что бы там не говорилось, но в Вашингтоне, в европейских столицах, в самом регионе прекрасно отдают отчет, что «война в Сирии» станет настоящей геополитической катастрофой, негативные последствия которой будут даже сильнее последствий вторжения в Ирак и последовавшего за ним разрушения все ближневосточной системы сдержек и противовесов», – подчеркнул российский эксперт.