ԱՄՆ պետքարտուղարՋոն Քերին Սիրիայի հարցով հրատապ հայտարարություն է արել։ Նա հայտարարել է, որ ԱՄՆ հետախուզական ծառայությունը անհերքելի փաստեր ունի, որոնք հաստատում է Բաշար Ասադի ռեժիմի մասնակցությունը օգոստոսի 21-ին Դամասկոսում քիմիական զենքի կիրառմանը։
«ԱՄՆ-ն չի կարող նման քայլն անպատիժ թողնել, հակառակ դեպքում սիրիական ռեժիմին կհետևեն նաև Իրանն ու ԿԺԴՀ-ն։ Հարձակման մասին փաստերը ստացվել են հազարավոր աղբյուրներից։ ԱՄՆ տվյալներով, օգոստոսի 21-ին քիմհարձակման արդյունքում 1429 մարդ է զոհվել, այդ թվում՝ 426 երեխա», – նշել է Քերին։
Պետքարտուղարը նաև տեղեկացրել է, որ Սիրիայի դեպքում ԱՄՆ-ն չի գործի Աֆղանստանի, Իրաքի ու Լիբիայի օրինակով։ Դամասկոսի վրա ռազմական հարձակումը, նրա խոսքով, սահմանափակ կլինի, մասնավորապես՝ վերգետնյա ուժեր չեն կիրառվի։ Թե կոնկրետ երբ կլինի հարձակումը Քերին չի տեղեկացրել։
Ջոն Քերին իր հայտարարությունն արել է ԱՄՆ նախագահ Բարաք Օբամայի՝ ԱՄՆ ԱԱԽ անդամների հետ հանդիպումից հետո։ Երեկ Պենտագոնի ղեկավար Չակ Հեյգելը հայտարարել էր, որ, չնայած բրիտանական խորհրդարանի որոշմանը՝ մերժել երկրի մասնակցության պլանը Սիրիայի վրա հարձակման հարցում, ԱՄՆ ղեկավարությունը շարունակում է միջազգային գործընկերներ փնտրել, որոնք պատրաստ կլինեն միանալ Բաշար Ասադի ռեժիմի վրա հարձակմանը։
«ԱՄՆ-ն ձգտում է միջազգային կոալիցիա ստեղծել, որը պատրաստ կլինի Սիրիայի դեմ գործողությունների»,— հայտնել էր Չակ Հեյգլը՝ հավելելով․ «ամեն երկիր ինքնուրույն որոշում կայացնելու իրավունք ունի»։ Նա չի մանրամասնել, թե կոնկրետ որ երկրներն արդյունքում կարողն են մտնել այդ կոալիցիա։
ՆԱՏՕ-ի գլխավոր քարտուղար Անդերս Ֆոգ Ռասմուսենն ուրբաթ օրը հայտարարել էր, որ դաշինքը Ասադի ռեժինմի դեմ գործողությանը չի մասնակցի։ Դամասկոսի դեմ ուղղված ուժային հարձակման կողմնակիցները (բացի ԱՄՆ-ից) Ֆրանսիան ու Թուրքիան են։
Ռուսաստանին, որը կտրականապես դեմ է Սիրիայի վրա հարձակմանը, Քերին այսօր ՄԱԿ-ում «օբստրուկցիոնիզմ»-ի մեջ է մեղադրել։ Նա նշել է, որ այդ «երաշխավորված օբստրուկցիոնիզմը» խանգարում է Վաշինգտոնին ստանալ միջազգային կազմակերպության որոշումները։ Բայց նա հավաստիացրել է, որ դա չի խանգարի ԱՄՆ պլաններին։

30 Август 2013 - 18:45 AMT
Госсекретарь США Джон Керри выступил с экстренным заявлением по Сирии. Он заявил, что у разведки США есть неопровержимые доказательства причастности режима Башара Асада к осуществлению химической атаки под Дамаском 21 августа. «США не могут оставить такой шаг безнаказанным, иначе примеру сирийского режима последуют Иран и КНДР. Доказательства атаки получены из тысяч источников. По данным США, в результате химатаки 21 августа погибли 1429 человек, включая 426 детей», – сказал Керри.
Госсекретарь также сообщил, что США не собираются действовать в Сирии по примеру Афганистана, Ирака или Ливии. Военный удар по Дамаску будет, по его словам, ограниченным — в частности, в операции не будут задействованы наземные силы. Он не сообщил, когда будет нанесен удар по Сирии.
Джон Керри сделал свое заявление после консультаций президента США Барака Обамы с членами Совета национальной безопасности США. Накануне глава Пентагона Чак Хейгел заявил, что, несмотря на решение британского парламента отклонить план участия страны в атаках на Сирию, власти США продолжают поиск международных партнеров, готовых присоединиться к нанесению ударов по режиму Башара Асада. «США стремятся создать международную коалицию, готовую к акциям против Сирии»,— сообщил Чак Хейгел, отметив, что «у каждой страны есть право принимать самостоятельные решения». Хейгел не уточнил, какие государства в итоге могут войти в эту коалицию.
Генеральный секретарь НАТО Андерс Фог Расмуссен в пятницу заявил, что альянс в операции против режима Асада участвовать не будет. Активнее всех в пользу силовой акции против Дамаска выступают — помимо США — Франция и Турция.
Россию, которая категорически против удара по Сирии, Джон Керри обвинил сегодня в «обструкционизме» в ООН. Он подчеркнул, что этот «гарантированный обструкционизм» мешает получить решения международной организации, желаемые Вашингтоном. Но он заверил, что это не повлияет на планы США.