31 Օգոստոս 2013 - 07:23 AMT
Ռեջեփ Թայիփ Էրդողանը կարևոր հայտարարություն է արել երեկ ԱՄՆ իշխանությունների հայտարարությունից հետո, որտեղ ասվում էր Սիրիային սահմանափակ հարված հասցնելու մասին: Էրդողանը նշել է, որ ԱՄՆ հայտարարությունը չի բավարարել Անկարային: Ռազմական գործողությունը սիրիական ռեժիմի դեմ պետք է անցկացվի Կոսովոյի ձևաչափով:
«Մեզ չի բավարարի սահմանափակ գործողությունը: Այն պետք է անցնի ոչ թե 1-2-օրյա հարվածների ձևաչափով, այլ պետք է հանգեցնի ռեժիմի տապալման»,-ասել է նա:
Բաշար Ասադի ռեժիմի դեմ դուրս գալու իր մտադրության մասին Թուրքիան հայտարարել էր մի քանի օր առաջ: ԱԳՆ ղեկավար Դավութօղլուն հայտնեց, որ թուրքերը մաս կկազմեն միջազգային կոալիցիային, որը ձևավորվում է սիրիական հակամարտությանը ռազմական միջամտության նպատակով:
Սակայն, վերջնականապես ռազմական կոալիցիան դեռ չի ձևավորվել: Նախօրեին Մեծ Բրիտանիան, որը նախկինում ակտիվորեն սատարում էր ամերիկացիների հարձակումներին, հրաժարվեց նախկին պլաններից ու հայտարարեց, թե չի անցկացնի «հումանիտար ներխուժում»: Ի դեպ, ԱՄՆ-ն պատրաստ է հարված հասցնել Սիրիային նույնիսկ դաշնակիցների բացակայության պայմաններում:

31 Август 2013 - 04:50 AMT
Реджеп Тайип Эрдоган сделал важное заявление вскоре после выступления американских властей, которые рассказали об ограниченном ударе по Сирии. Эрдоган подчеркнул, что заявление США не удовлетворяет Анкару. Военная операция против сирийского режима должна быть проведена в формате, в котором была реализована в Косово.
«Нас не устроит ограниченная операция. Она должна пройти не в формате одно-двухдневных ударов и последующего ухода, а привести к отстранению режима»., сказал он.
О своем намерении выступить против режима Башара Асада в Сирии Турция заявила еще несколько дней назад. Глава МИД Ахмет Давутоглу сообщил, что турки вступят в международную коалицию, которая формируется для военного вмешательства в сирийский конфликт.
Однако окончательно коалиция еще не сформирована. Накануне Великобритания, прежде активно поддерживавшая все нападки американцев, отказалась от старых планов и заявила, что не будет проводить «гуманитарную интервенцию». Впрочем, США готовы нанести удар по Сирии даже без поддержки союзников.