Հուլիսի 3-ին իշխանությունից հեռացված նախագահ Մոհամմեդ Մուրսին դատարանի առջև կկանգնի ընդդիմադիր ցուցարարներին սպանելու կոչերի համար, հայտարարել է Եգիպտոսի պետական դատախազը:
Մեղադրանքները կապված են Կահիրեի նախագահական պալատի մոտ տեղի ունեցած բախումներին անցյալ տարվա դեկտեմբերին, երբ 7 մարդ զոհվեց, հայտնում է ВВС-ին:
Նույն մեղադրանքներով դատարանի առջև կկանգնի «Մահմեդական եղբայրներ» շարժման ևս 14 անդամ: Դատական նիստի ամսաթիվը հայտնի կդառնա ավելի ուշ: Մինչ այդ տապալված նախագահին մեղադրում էին «կալանավորների, սպաների ու զինվորների կանխամտածված սպանության մեջ»:
Այդ մեղադրանքները վերաբերում են 2011թ. Կահիրեում բանտի վրա հարձակմանը, որի ժամանակ ազատ արձակվեցին Մուրսին ու «Մահմեդական եղբայրների» մյուս առաջնորդները:
Մուրսին նաև մեղադրվում է բանտից ապստամբության ընթացքը ծրագրելու մեջ, երբ տապալվեց Եգիպտոսի նախագահ Հոսնի Մուբարաքը, և պաղեստինյան ՀԱՄԱՍ խմբավորման հետ դավադրության կազմակերպման մեջ: Մեկ տարի առաջ Գազայի հատվածում ամենուր հսկայական պաստառներ հայտնվեցին ՀԱՄԱՍ-ի շարժման առաջնորդ Իսմաիլ Հանիայի և Եգիպտոսի նորընտիր նախագահ Մոհամմեդ Մուրսիի պատկերով, ժպիտները դեմքներին և եգիպտական բուրգերի ֆոնի վրա ձեռքսեղմումով: Մոհամմեդ Մուրսին Եգիպտոսի նախագահ է ընտրվել 2012 թվականին, երբ պաշտոնանկ արվեց Հոսնի Մուբարաքը: Մեկ տարում նա հասցրեց ամբողջությամբ փլուզել տնտեսությունը, և փորձեց շարիաթի օրենքներ հաստատել երկրում: 2013թ. հունիս-հուլիսին երկրի բնակչությունը, որը դժգոհ էր իսլամիստների կառավարումից, մոտ 15 մլն ստորագրություն հավաքեց Մուրսիի պաշտոնանկության օգտին: Հուլիսի 3-ին եգիպտական բանակը տեղեկացրեց Մոհամմեդ Մուրսիին, որ նա այլևս Եգիպտոսի նախագահ չէ: Զինվորականները գնացին դրան Մուրսիին կամավոր հրաժարականի դրդելու անհաջող փորձերից հետո: Օգոստոսի վերջում Եգիպտոսում ձերբակալվեցին «Մահմեդական եղբայրների» առաջնորդներ Մոհամմեդ Բադիան ու Մոհամմեդ Բելտագին:

Отстраненного 3 июля от власти египетского президента Мохаммеда Мурси будут судить за призывы к убийству оппозиционных демонстрантов, заявил государственный прокурор Египта.
Обвинения связаны со столкновениями у президентского дворца в Каире в декабре прошлого года, когда погибли семь человек, сообщает ВВС.
По этим же обвинениям предстанут перед судом еще 14 членов движения "Братья-мусульмане". Дата судебного заседания будет объявлена позднее. Ранее смещенного президента обвинили в "предумышленном убийстве заключенных, офицеров и солдат".
Эти обвинения относятся к нападению на тюрьму в Каире в 2011 году, в ходе которого из нее были освобождены сам Мурси и несколько других лидеров "Братьев-мусульман".
Мохаммед Мурси был избран президентом Египта в 2012 году, после ухода в отставку Хосни Мубарака. За год он успел полностью развалить экономику, а также пытался установить в Египте законы шариата. В июне-июле 2013 года население страны, недовольное правлением исламистов, собрало около 15 миллионов подписей за отставку Мурси. 3 июля египетская армия уведомила Мохаммеда Мурси, что он больше не является президентом Египта. Военные пошли на это после безуспешных попыток убедить его подать в отставку добровольно.
В конце августа в Египте арестованы лидеры «Братьев-мусульман» Мохаммед Бадиа и Мохаммед Бельтаги. «Братья-мусульмане» — международная религиозно-политическая ассоциация, основанная в марте 1928 учителем Хасаном аль-Банна в Исмаилии (Египет). С 1933 штаб-квартира организации была переведена в Каир. После смерти Хасана аль-Банна в 1949 году, в 1950 году идеологом движения стал литератор Сейид аль-Кутб, казненный в 1966 году. Ассоциация имела отделения в Сирии, Палестине, Ираке. К концу Второй мировой войны насчитывала около 500 тыс. человек.