Ամերիկացի սենատորները մտադիր են փոփոխություններ կատարել Սպիտակ տան ներկայացրած բանաձևի նախագծում, որն արտոնում է ռազմական գործողությունները սիրիական ռեժիմի դեմ, լրագրողներին է հայտնել ժողովրդավար սենատոր Պատրիկ Լիհին, հայտնում է «ՌԻԱ Նովոստի» գործակալությունը՝ Politico թերթի վրա հղումով: «Փաստաթուղթը նախատեսվում է լրամշակել Սենատում»,-ասել է Լիհին: Ըստ նրա, օրենսդիրներից շատերը գտնում են, որ վարչակազմի առաջարկությանը պակասում է կոնկրետությունը: Բանաձևը պետք է հստակ գրված լինի, որպեսզի ընդունվի, գտնում է սենատորը:
ԱՄՆ նախագահ Բարաք Օբաման շաբաթ օրը օրենսդիրներին պաշտոնական հարցում է հղել ռազմական գործողությանը հավանություն տալու վերաբերյալ: Ըստ բանաձևի նախագծի, Պենտագոնի խնդիրն է լինելու զրկել սիրիական ռեժիմը զանգվածային ոչնչացման զենք կիրառելու հնարավորությունից:
Ռազմական հարվածի անհրաժեշտությունը հիմնավորված է փաստաթղթի նախագծում նրանով, որ սիրիական իշխանությունների գործողությունները խախտում են բոլոր միջազգային նորմերը, մասնավորապես, քիմիական զենքի արգելման մասին կոնվենցիան ու ՄԱԿ ԱԽ 1540 բանաձևը: Միևնույն ժամանակ, փաստաթղթում ասվում է, որ կարգավորումը Սիրիայում կարող է միայն քաղաքական լինել:
Անցած շաբաթ ԱՄՆ պետքարտուղար Ջոն Քերին, իսկ ավելի ուշ նաև նախագահ Օբաման հայտարարեցին, որ մտադիր են սահմանափակ հարվածներ հասցնել Սիրիային: Օբաման հավելեց, որ մտադիր է ստանալ Կոնգրեսի թույլտվությունը Ասադի դեմ ռազմական գործողություն սկսելու համար: ԱՄՆ Կոնգրեսն այժմ արձակուրդում է: Ներկայացուցիչների պալատի խոսնակ Ջոն Բեյները հայտնեց, որ կքննարկի իր գործընկերների հետ Օբամայի առաջարկը, երբ օրենսդիրները վերադառնան աշխատանքի սեպտեմբերի 9-ին:
Նշենք, որ իրանական ԶԼՄ-ները, Associated Press-ի վրա հղումով, մեջբերել են գրոհայինների խոստովանություններն առ այն, որ հենց իրենք են քիմիական զենք օգտագործել, ոչ թե Ասադը: Հաղորդագրության մեջ ասվում է, որ իբր գրոհայինների խումբը հարցազրույցի ժամանակ խոստովանել է, որ քիմիական աղետը Դամասկոսի արվարձաններում տեղի է ունեցել գրոհայինների կողմից թունավոր նյութերի սխալ օգտագործման հետևանքով, որոնք նրանց տրամադրել էր Սաուդյան Արաբիան: Սիրիայում գործող իշխող ռեժիմի հակառակորդները, հայտնելով, որ քիմիական զենքը ստացել են սաուդյան հետախուզության ղեկավար Բենդեր բին Սուլթանից, պարզաբանել են, որ անհրաժեշտ ուսուցում չեն անցել քիմիական զենքի հետ վարվելու վերաբերյալ: Նրանց խոսքով, այդ զենքը պետք է բաժին ընկներ «Ան Նուրսիի ճակատ» ահաբեկչական խմբավորմանը:

2 Сентябрь 2013 - 12:28 AMT
Американские сенаторы намерены внести изменения в предложенный Белым домом проект резолюции, санкционирующей военные действия против сирийского режима, сообщил журналистам сенатор-демократ Патрик Лихи, передает РИА Новости со ссылкой на газету Politico. "Документ планируется доработать в Сенате", – сказал Лихи. По его словам, многие законодатели считают, что в предложении администрации не хватает конкретики. Резолюция должна быть прописана более четко, чтобы быть принятой, считает сенатор.
Президент США Барак Обама в субботу направил законодателям формальный запрос на одобрение военной операции. Согласно проекту резолюции, задачей Пентагона будет лишить сирийский режим возможности использовать оружие массового уничтожения.
Необходимость военного удара обосновывается в проекте документа тем, что действия сирийских властей являются нарушением международных норм, в частности конвенции о запрещении химоружия и резолюции 1540 Совета Безопасности ООН. Вместе с тем, в документе подчеркивается, что урегулирование конфликта в Сирии может быть только политическим.
Стоит отметить, что иранские СМИ, ссылаясь на Associated Press, привели признания боевиков о том, что именно они, а не Асад применяли химическое оружие. В сообщении отмечается, что якобы группа боевиков в интервью признала, что химическая катастрофа в окрестностях Дамаска, приведшая к гибели большого числа мирных жителей, произошла из-за неправильного использования боевиками отравляющих веществ, предоставленные в их распоряжение Саудовской Аравией. Действующие в Сирии противники правящего режима, сообщив о том, что они получили химоружие у главы саудовской разведки Бендера бин Султана, объяснили, что они не прошли необходимого обучения правильной работы с химоружием. По их словам, это оружие должно было попасть в руки террористической группировки "Фронт ан-Нусра".