ՆԱՏՕ-ի գլխավոր քարտուղար Անդերս ֆոգ Ռասմուսենը հայտարարել է, որ չի տեսնում ՆԱՏՕ-ի լրացուցիչ դերը սիրիական հակամարտության մեջ: Միջազգային հանրությունը, ոչ թե ՆԱՏՕ-ն, պետք է արձագանքի Սիրիայում քիմիական զենքի օգտագործմանը, ասել է ՆԱՏՕ-ի գլխավոր քարտուղարը՝ հավելելով, որ պատասխանատուները Սիրիայի իշխանություներն են: «Առանձին դաշնակիցների գործն է՝ ինչպես արձագանքել քիմիական զենքի կիրառմանը»,-ասել է Ռասմուսենը՝ նշելով, որ ՆԱՏՕ-ի առանձին անդամների ռազմական պատասխանի դեպքում կարող են օգտագործվել դաշինքի ենթակառուցվածքները:
Ռասմուսենը նշել է նաև, որ Թուրքիային պետք չէ պաշտպանել Սիրիայի կողմից հնարավոր հարձակումից այս փուլում, սակայն, եթե հարված հասցվի, դաշնակիցները կքննարկեն պատասխան քայլը: Ըստ նրա, այժմ «Պետրիոտ» ԶՀՀ-ները բավարար զսպող գործոն են Դամասկոսի համար:
Հնարավոր է, Թուրքիայի մտավախություններն անհիմն չեն, եթե հաշվի առնենք, որ ճգնաժամի հենց սկզբից երկու տարի առաջ Անկարան բազմիցս մտադրություն է հայտնել միջամտելու Ասադի ռեժիմի տապալման գործին և հորդորել է դա անել նաև միջազգային հանրությանը: Թուրքիայի իշխանությունները չեն կարծում, որ Սիրիան կարող է հարված հասցնել երկրին: Նման քայլեը Թուրքիայի վարչապետի քաղաքական հարցերով խորհրդական Յալչին Ակդողանը անվանել է «խելագարություն ու ինքնասպանություն»:
Նշենք, որ իրանական ԶԼՄ-ները, Associated Press-ի վրա հղումով, մեջբերել են գրոհայինների խոստովանություններն առ այն, որ հենց իրենք են քիմիական զենք օգտագործել, ոչ թե Ասադը: Հաղորդագրության մեջ ասվում է, որ իբր գրոհայինների խումբը հարցազրույցի ժամանակ խոստովանել է, որ քիմիական աղետը Դամասկոսի արվարձաններում տեղի է ունեցել գրոհայինների կողմից թունավոր նյութերի սխալ օգտագործման հետևանքով, որոնք նրանց տրամադրել էր Սաուդյան Արաբիան: Սիրիայում գործող իշխող ռեժիմի հակառակորդները, հայտնելով, որ քիմիական զենքը ստացել են սաուդյան հետախուզության ղեկավար Բենդեր բին Սուլթանից, պարզաբանել են, որ անհրաժեշտ ուսուցում չեն անցել քիմիական զենքի հետ վարվելու վերաբերյալ: Նրանց խոսքով, այդ զենքը պետք է բաժին ընկներ «Ան Նուրսիի ճակատ» ահաբեկչական խմբավորմանը:

2 Сентябрь 2013 - 14:27 AMT
Генсек НАТО Андерс Фог Расмуссен заявил, что не видит дополнительной роли НАТО в сирийском конфликте. Международному сообществу, а не НАТО надлежит реагировать на применение химического оружия в Сирии, ответственность за что НАТО возлагает на сирийские власти, считает он, передает РИА Новости. "Дело отдельных союзников решать, как они будут реагировать на применение химоружия", — сказал Расмуссен, подчеркнув, что, в случае военного ответа отдельными членами НАТО, может быть использована военная инфраструктура альянса.
Генсек НАТО также отметил, что Турцию не нужно охранять от возможного нападения со стороны Сирии на данном этапе, но если удар будет нанесен, союзники обсудят ответный шаг. По мнению Расмуссена, в настоящий момент ЗРК "Пэтриот" является достаточным сдерживающим фактором для Сирии.
Возможно, опасения в отношении Турции не лишены основания, если учесть, что с самого начала сирийского кризиса два года назад Анкара неоднократно высказывала намерение вмешаться в ситуацию для свержения режима Асада и призывала к этому мировое сообщество. При этом власти Турции не считают, что Сирия может нанести удар по стране. Подобный шаг главный советник по политическим вопросам премьера Турции Ялчын Акдоган назвал "сумасшествием и самоубийством".
Президент США Барак Обама в субботу направил законодателям формальный запрос на одобрение военной операции. Согласно проекту резолюции, задачей Пентагона будет лишить сирийский режим возможности использовать оружие массового уничтожения. Необходимость военного удара обосновывается в проекте документа тем, что действия сирийских властей являются нарушением международных норм, в частности конвенции о запрещении химоружия и резолюции 1540 Совета Безопасности ООН. Вместе с тем, в документе подчеркивается, что урегулирование конфликта в Сирии может быть только политическим.
Американские сенаторы заявили, что намерены внести изменения в предложенный Белым домом проект резолюции, санкционирующей военные действия против сирийского режима. В частности, сенатор-демократ Патрик Лихи сообщил журналистам, , что в предложении администрации не хватает конкретики. Резолюция должна быть прописана более четко, чтобы быть принятой, считает сенатор.