3 Սեպտեմբեր 2013 - 08:17 AMT
Եգիպտոսում ձերբակալվել է «Մահմեդական եղբայրների» անդամ Սաադ ալ Հուսեյնին: Նա կալանքի տակ է գտնվում Կահիրեում, հայտնում է MENA-ն:
Ամռանը ասոցիացիայի շուրջ 300 անդամների ձերբակալության թույլտվություն ներկայացվեց: Դադարեցվեց իսլամիստների բոլոր հեռուստաալիքների հեռարձակումը, այդ թվում «Միսր-25» , որը համարվում է նրանց ամբիոնը:
Ձերբակալվել է Ազատության և արդարության կուսակցության, որը «Մահմեդական եղբայրների» քաղաքական թևն է, նախագահ Սաադ ալ Կատատնին, ինչպես նաև ասոցիացիայի գերագույն ղեկավարության ներկայացուցիչ Ռաշադ ալ Բայումին: Երկուսն էլ հայտնվել են Կահիրեի արվարձանի «Տորա» բանտում, որտեղ մինչև վերջերս կալանքի տակ էր պահվում նախկին նախագահ Մուբարաքն ու նրա որդիները:
Եգիպտոսի դատական կոլեգիան խորհուրդ է տվել դատարանին լուծարել «Մահմեդական եղբայրներ» կազմակերպությունը, որը պաշտոնապես գրանցված է որպես հասարակական կազմակերպություն: Առաջին լսումները դատարանում նախատեսված են նոյեմբերի 12-ին: Դատական կոլեգիայի որոշումները պարտադիր չեն կատարման համար:
Մինչ Հոսնի Մուբարաքի տապալումն այդ կազմակերպությունը գործում էր ընդհատակում: Մուբարաքի հետնորդը՝ Մուրսին, պաշտոնանկ արվեց զինվորականների կողմից հուլիսին 3-ին զանգվածային բողոքի ակցիաներից հետո: Դրանից հետո «Մահմեդական եղբայրների» ղեկավարնության անդամներից շատերը ձերբակալվեցին երկրում բռնություն բորբոքելու մեղադրանքով: Նմանատիպ մեղադրանքով Մուրսիի դեմ գործը նախօրեին փոխանցվել է դատարան:

3 Сентябрь 2013 - 07:59 AMT
В Египте арестован член руководства "Братьев-мусульман" Саад аль-Хусейни. Он помещен под стражу в Каире. Об этом сообщает MENA.
Летом более 300 членам ассоциации был предъявлен ордер на арест. Было прервано вещание всех телеканалов исламистов, в том числе их информационного рупора – "Миср-25".
Помещен под стражу председатель Партии свободы и справедливости (политического крыла "Братьев-мусульман") Саад аль-Кататни, а также представитель высшего руководства ассоциации Рашад аль-Баюми. Оба оказались в тюрьме Тора в пригороде Каира, где содержался до недавнего перевода под домашний арест экс-президент Мубарак и его сыновья.
Судебная коллегия Египта ранее рекомендовала суду распустить организацию "Братья-мусульмане", официально зарегистрированную в качестве неправительственной организации. Первые слушания в суде по делу о роспуске "Братьев-мусульман" намечены на 12 ноября. Рекомендация судебной коллегии не является обязательной для исполнения.
"Братья-мусульмане" действовали подпольно, до падения режима президента Хосни Мубарака в 2011 году. Его преемник Мурси был смещен военными 3 июля этого года после массовых протестов.
После этого большинство членов руководства "братьев" были арестованы по обвинению в разжигании насилия в стране. Дело по аналогичному обвинению в отношении самого Мурси накануне было передано в суд.