Սիրիայում ԱՊՀ-ից գրոհայինների պատրաստման ճամբարները գլխավորում է Ադրբեջանի նախագահ Իլհամ Ալիևի անձնական թիկնապահը: Ընդհանուր առմամբ գրոհայինների կողմից Սիրիայում կռվում են ԱՊՀ հազարավոր քաղաքացիներ՝ միայն ռուսաստանցիները 4 000 են, իսկ ադրբեջանցիները գրոհայինների ճամբարներում այնքան շատ են, որ «խրցերով են մեռնում»: Այդ մասին «Նեյրոմիր-ՏՎ»-ին տված հարցազրույցում հայտարարել է վերջերս Սիրիայից վերադարձած փորձագետ Մարատ Մուսինը: Մեկնաբանելով քիմիական զենքի կիրառման մասին տեղեկությունները Դամասկոսի արվարձան Ջոբարում՝ փորձագետն ասաց, որ կառավարական զորքերի կողմից քիմիական գրոհ չի եղել, հակառակը, հենց գրոհայիններն են քիմիական զենք կիրառել: Ընդ որում գրոհայիններն արդեն տիրապետում են քիմիական զենքի արտադրության տեխնոլոգիային:
Մուսինը նշել է, որ Արևմուտքը առաջ է մղում Սիրիայում ահաբեկիչների վերնախավին: «Երբ բարձր մակարդակի պրոֆեսիոնալները հայտնվեն վերնախավում, մյուսներն, անշուշտ, պոչները կքաշեն»,-ասել է նա: Փորձագետը նշել է. «ԱՊՀ-ից գրոհայինների պատրաստման ճամբարները գլխավորում է Ադրբեջանի նախագահ Իլհամ Ալիևի անձնական թիկնապահը»: ԱՊՀ քաղաքացիների մեծ մասը, որոնք կռվում են նախագահ Ասադի հակառակորդների ճամբարում, հիմնականում Սիրիայում են հայտնվում Թուրքիայի տարածքով: «ԱՊՀ քաղաքացիները Սիրիա են ներթափանցում Թուրքիայի տարածքով: Սկզբում նրանց մի թուրք է դիմավորում, որը տանում է նրանց սահման, որտեղ արդեն խմբեր են հավաքվում: Տաքսին մոտենում է , տանում է նրանց անհրաժեշտ կետերը, որտեղից արդեն իրենք պետք է հատեն սահմանը: Հետո մոտենում է թուրքական ոստիկանական մեքենան, հավաքում է փաստաթղթերը, տանում է բաժին, սկանավորում է դրանք, վերադառնում է ու հետ հանձնում: Երբ նրանք հատում են սահմանը, նրանց դիմավորում են ղրղզները՝ նրանք ռուսերեն են խոսում»,-ասել է Մուսինը:
Հետո ԱՊՀ քաղաքացիները հայտնվում են գրոհայինների ճամբարում: «Այնտեղ շատ են ադրբեջանցիները: Ո՞վ է մեզ մոտ շուկայում կանգնում: Մեր խաղաղ առևտրականները: Նրանք հիմա Ջոբարում խրցերով են զոհվում: Հիմա բոլոր ստահակներն այնտեղ են»,-ասել է Մուսինը: Նա նշել է, որ Սիրիայում ամենաաղմկահարույց հանցագործությունները ռուսաստանցիներն են անում՝ Հյուսիսային Կովկասից: «Հիմա Սիրիայում մեզ համար ահաբեկիչ առաջնորդներ են պատրաստում, որոնք հետո Ռուսաստան են վերադառնալու»,-գտնում է փորձագետը: Վերջերս ԶԼՄ-ները մի շարք փաստեր են հաղորդել Սիրիայում ադրբեջանցի ահաբեկիչների մահվան մասին: Ապրիլի սկզբին թուրքական կայքերը հայտնեցին, որ Սիրիայում արդեն 30 ահաբեկիչ է զոհվել Ադրբեջանից: Ըստ ադրբեջանցի հակամարտագետ Արիֆ Յուհուսի, Սիրիայում, Աֆղանստանում ու Պակիստանում կռվում են շուրջ 300 իսլամիստներ Ադրբեջանից: Ընդ որում, միայն Սիրիայում, ըստ Fakthaber-ի, կռվում են մոտ 100 ադրբեջանցի ահաբեկիչներ: Հենց իրենք՝ ադրբեջանցի ահաբեկիչները ինտերնետում ջիհադի կոչով իրենց տեսագրություններն են զետեղել: Միջազգային ահաբեկչական խմբավորումների ու Ադրբեջանի կապերը սերում են 1990-ականների սկզբից, երբ ադրբեջանական բանակը, պարտություն կրելով ԼՂՀ դեմ իր սանձազերծած ագրեսիայի ժամանակ, նահանջում էր, մեծ կորուստներ կրելով:
Փորձելով փրկել իրավիճակը՝ ադրբեջանական ղեկավարությունը Հեյդար Ալիևի գլխավորությամբ Լեռնային Ղարաբաղի հայերի դեմ պատերազմում ներգրավեց միջազգայն ահաբեկիչներին ու ծայրահեղական խմբավորումների անդամներին Աֆղանստանից (Գյուլբեդին Հեքմատիյարի խմբավորում), Թուրքիայից («Գորշ գայլեր» և այլն). Չեչնիայից (Բասաևի, Ռադուևի խմբավորումները), ինչպես նաև որոշ այլ տարածաշրջաններից:
Վերջին տարիներին Ադրբեջանի քաղաքացիներն ակտիվորեն մասնակցում են ահաբեկչական ու ծայրահեղական գործունեությանը Ռուսաստանում, Աֆղանստանում ու Սիրիայում: Բուն Ադրբեջանում այդ հանրապետության քաղաքացիները, որոնք քրեական պատասխանատվության են կանչվել Աֆղանստանում «անօրնական զինված կազմավորումներին» մասնակցելու համար, դատապարտվում են ազատազրկման աննշան ժամկետների:

3 Сентябрь 2013 - 10:54 AMT
Лагеря по подготовке боевиков из СНГ в Сирии возглавляет личный телохранитель президента Азербайджана Ильхама Алиева. В целом на стороне боевиков в Сирии воюют тысячи граждан СНГ – только россиян более 4 000, а в лагерях боевиков также много и азербайджанцев, которые сейчас «гибнут пачками». Об этом в беседе с «Нейромир-ТВ» заявил недавно вернувшийся из Сирии эксперт Марат Мусин. Комментируя информацию о применении химоружия в пригороде Дамаска – Джобаре, эксперт подчеркнул, что никакой химической атаки со стороны правительственных войск Сирии не было, напротив именно боевики применяют химическое оружие. При этом боевики уже обладают технологиями кустарного производства химического оружия.
Мусин отметил, что Запад продвигает в Сирии террористическую элиту. «Когда выбьют в элиты профессионалов высокого уровня, остальные, конечно, хвост подожмут», – сказал он. При этом эксперт подчеркнул: «Лагеря по подготовке террористов из СНГ возглавляет личный телохранитель Ильхама Алиева». Переброска основного потока граждан из стран СНГ в Сирию, которые воюют на стороне противников президента Башара Асада, как заметил Мусин, происходит через Турцию. «Граждане стран СНГ проникают в Сирию через Турцию. Сначала встречают турок, которые перебрасывают их на границу, где собирают группы. Такси подъезжает, подкидывает их в нужные точки, где надо самим границу перейти. Затем подъезжает турецкая полицейская машина, собирает документы, увозит к себе в участок, сканирует их, приезжает и вручает их обратно. После того, как они переползают границу, их встречают киргизы – они по-русски говорят», – отметил Мусин.
Далее, граждане СНГ попадают в лагеря боевиков. «Там много азербайджанцев. Кто у нас рынки держит? Наши мирные торговцы. Их сейчас в Джобаре пачками кладут. Сейчас вся эта шушера там», – сказал Мусин. При этом он подчеркнул, что самые резонансные преступления в Сирии совершают россияне – выходцы с Северного Кавказа. «Сейчас нам в Сирии готовят террористических лидеров, которые в будущем вернутся в Россию», – считает эксперт. За последнее время СМИ сообщали о ряде фактов смерти азербайджанских террористов в Сирии. В начале апреля турецкие сайты сообщили, что в Сирии уже погибло около 30 террористов из Азербайджана.
По данным азербайджанского конфликтолога Арифа Юнуса, в Сирии, Афганистане и Пакистане воюют более 300 исламистов – выходцев из Азербайджана. При этом только в Сирии, по данным Fakthaber, воюют более 100 азербайджанских террористов. Сами азербайджанские террористы размещали в Интернете видео-обращения с призывом к «джихаду». Cвязи между международными террористическими группировками и Азербайджаном берут начало в начале 1990-х. Тогда азербайджанская армия, потерпев неудачу в агрессии против НКР, отступала, неся потери. Пытаясь спасти положение, азербайджанское руководство во главе с Гейдаром Алиевым привлекло к войне против армян Нагорного Карабаха международных террористов и членов радикальных группировок из Афганистана (группировки Гульбеддина Хекматиара), Турции («Серые волки» и др.), Чечни (группировки Басаева, Радуева и др.) и некоторых других регионов. В последние годы граждане Азербайджана активно участвуют в террористической и экстремистской деятельности в России, Афганистане и Сирии. В самом Азербайджане граждане этой республики, привлеченные к уголовной ответственности за участие в «незаконных вооруженных формированиях» в Афганистане, приговариваются к незначительным срокам лишения свободы.