Բարաք Օբաման ստացավ Ներկայացուցիչների պալատի և Սենատի բանաձևի աջակցությունը Սիրիային հարված հասցնելու հարցում, ինչը, ընդհանուր առմամբ, սպասելի էր: Դեռ երկար ժամանակ Միացյալ Նահանգները մտածելու են, թե ժողովրդավարության ջատագովն են աշխարհում, ճիշտ է, բավականին, ինքնատիպ ժողովրդավարության:
Ինչպես հայտնում է Reuters գործակալությունը, Պալատի խոսնակ, հանրապետական Ջոն Բեյները և ժողովրդավարական փոքրամասնության առաջնորդ Նենսի Փելոսին հորդորեցին իրենց գործընկերներին քվերակել բանաձևի օգտին: Բեյները հայտարարել է, որ ԱՄՆ-ն պարտավոր է պատժել սիրիական ռեժիմը քիմիական զենքի կիրառման համար, իսկ Նենսի Փելոսին ասել է, որ Կոնգրեսը պետք է թույլատրի ուժի կիրառումը:
Բանաձևի օգտին հանդես եկավ նաև Ներկայացուցիչների պալատի հանրապետական մեծամասնության առաջնորդ Էրիկ Քանթորը, ինչպես նաև Սենատի պաշտպանության հանձնախմբի ղեկավար Կարլ Լևինը:
Ինչպես ակնկալվում է, ԱՄՆ Կոնգրեսը կքննարկի Սիրիայի վերաբերյալ բանաձևը սեպտեմբերի 9-ին պալատների համատեղ նիստում:
Նախօրեին Սիրիայի նախագահ Բաշար Ասադը ծավալուն հարցազույց է տվել ֆրանսիական Le Figaro-ին, որտեղ համեմատել է Մերձավոր Արևելքը վառոդի տակառի հետ: «Հարկ է խոսել ոչ միայն ԱՄՆ հարվածի դեպքում Սիրիայի պատասխանի մասին, այլ նաև այն մասին, թե ինչ կարող է տեղի ունենալ հետո: Իսկ հիմա ոչ ոք չի կարող ասել, թե ինչ կպատահի: Իրավիճակն ամբողջությամբ դուրս կգա վերահսկողությունից, քանի որ վառոդի տակառը կպայթի: Մեզ քաոս ու ծայրահեղականության տարածում է սպասում: Տարածաշրջանային պատերազմի վտանգ կառաջանա»,-ասել է նա: Եվ հետո. «Մեր ինչների՞ս էր հարկավոր քիմիական զենք կիրառելը, եթե մեր վիճակն ավելի լավ է այժմ, քան անցած տարի: Ի՞նչ պետք է ցանկացած պետության բանակին զանգվածային ոչնչացման զենք օգտագործել, եթե այն առանց այդ էլ առաջ է գնում սովորական զենքի միջոցով: Բացի այդ, մի՞թե կարելի է քիմիական զենք օգտագործել Դամասկոսի արվարձանում՝ չսպանելով տասնյակ հազարավոր մարդկանց: Ինչպես ձեզ հայտնի է, այդ նյութերը տարածվում են քամու միջոցով…Բոլոր մեղադրանքները հիմնված են ահաբեկիչների պնդումների ու ինտերնետում զետեղված անհասկանալի տեսանյութերի վրա»:
Բայց այս ամենը չի հուզում Օբամային՝ նա ուզում է ռմբակոծել Սիրիան, ուրեմն այդպես էլ կլինի: Եթե ոչ հիմա, ապա մեկ շաբաթ, 10 օր անց, բայց կլինի: Դրանից հետո կարծես տեղին չէ խոսել խաղաղապահի դերի մասին իսրայելա-պաղեստինյան հակամարտությունում: Եվ իրոք, ի՞նչ օրինակ է ցույց տալիս Օբաման Իսրայելին: Եթե ամեն ինչ արվում է, ըստ ԱՄՆ վարկածի, պաշտպանելու համար հրեական պետությունը, ապա խոստովանենք, լավագույն ճանապարհը չի ընտրվել: Ոչ ոքի համար գաղտնիք չէ, որ արաբական աշխարհը մեղադրում է ԱՄՆ-ին իսրայելամետ քաղաքականություն վարելու համար՝ Վաշինգտոնում հզոր հրեական լոբբիի առկայությամբ պայմանավորված: Շատ հնարավոր է, որ արաբներն իրավացի են: Սակայն Իսրայելը, չգիտես ինչու, հաշվի չի առնում ժամանակի գործոնը. այն հաղթանակները, որոնք նվաճվեցին 1967թ. և ավելի վաղ, այժմ առասպելների գիրկն են անցել: Այն ժամանակ Իսրայելը մարտնչում էր արաբական երկրների կանոնավոր բանակի դեմ, իսկ այժմ պետք է դիմակայի ահաբեկչական խմբավորումներին, որոնք Սիրիայի ուղղությամբ հարվածից հետո իրոք Մերձավոր Արևելքը կվերածեն քաոսի:

Барак Обама получил поддержку резолюции удара по Сирии от лидеров Палаты представителей и Сената, чего, в общем-то, и следовало ожидать. Еще долгое время США будут думать, что являются мировым поборником демократии, правда, весьма своеобразной.
Как сообщает Reuters, и спикер Палаты, республиканец Джон Бейнер и лидер демократического меньшинства Нэнси Пелоси призвали своих коллег голосовать за резолюцию. Джон Бейнор заявил, что США обязаны наказать сирийский режим за применение химического оружия против собственного населения, а Нэнси Пелоси сказала, что Конгресс должен разрешить применение военной силы.
В поддержку резолюции президента выступили также лидер республиканского большинства в Палате представителей Эрик Кантор, а также глава комитета по обороне Сената Карл Левин.
Как ожидается, Конгресс США рассмотрит резолюцию президента по Сирии 9 сентября на совместном заседании палат.
Накануне президент Сирии Башар Асад дал пространное интервью французской Le Figaro, в котором он сравнил Ближний Восток с пороховой бочкой. «Стоит говорить не только об ответе Сирии на удар США, но и том, что может произойти потом. А сейчас никто не может сказать, что случится. Ситуация полностью выйдет из под контроля, потому что пороховая бочка взорвется. Нас ждет распространение хаоса и экстремизма. Существует опасность возникновения региональной войны», – подчеркнул он. И далее: « Зачем нам могло бы понадобиться использовать химическое оружие, если наше положение сейчас лучше, чем в прошлом году? Зачем армии любого государства может понадобиться использовать оружие массового поражения, если она продвигается вперед с помощью обычного оружия? Кроме того, разве можно применить химическое оружие в пригороде Дамаска, не убив при этом десятки тысяч людей? Как вам известно, эти вещества разносятся ветром… Все обвинения опираются на утверждения террористов и непонятные видео в интернете».
Но все это проходит мимо Обамы – он захотел разбомбить Сирию, значит так и будет. Не сейчас, через неделю, 10 дней, но все равно будет. После всего этого говорить о роли миротворца в деле израильско-палестинского урегулирования как-то не к месту. Да и действительно, какой пример показывает Обама Израилю. Если все делается, по версии США, чтобы защитить еврейское государство, то признаемся, выбран не самый удачный путь. Ни для кого не секрет, что арабский мир обвиняет Соединенные Штаты в произраильской политике из-за мощного еврейского лобби в Вашингтоне. Очень может быть, что арабы правы. Однако Израиль почему-то не учитывает фактор времени: те победы, которые были одержаны в 1967 году и ранее, сейчас ушли в область преданий. Тогда Израиль воевал с регулярной армией арабских стран, сейчас же он должен противостоять террористическим группировкам, которые после удара по Сирии действительно превратят Ближний Восток в хаос.