Թուրքիան պատրաստ է մասնակցել Սիրիայի դեմ ռազմական ներխուժմանը ցանկացած կոալիցիայի կազմում, ասել է Թուրքիայի վարչապետ Ռեջեփ Թայիփ Էրդողանը, հայտնում է TRT Haber հեռուստաալիքը: Ըստ նրա, Թուրքիան պատրաստ է բոլոր հնարավոր սցենարների ռազմական ինտերվենցիայի դեպքում:
«Թուրքիան նախապատրաստական աշխատանքն է տանում, նկատի ունենալով այն հանգամանքը, որ Սիրիան կարող է պատասխան հարված հասցնել»,- ասել է Էրդողանը:
Օգոստոսի 21-ին մի շարք ԶԼՄ-ներ հայտնեցին սիրիական կառավարության կողմից Դամասկոսի արվարձաններում քիմիական զենքի կիրառման մասին, որին զոհ գնաց 600 մարդ:
Սիրիայում արդեն երկու տարուց ավելի է շարունակվում են կառավարական ուժերի բախումները զինված ընդդիմության հետ: Ըստ ՄԱԿ տվյալների, Սիրիայում հակամարտության զոհերի ընդհանուր թիվը հասնում է 100 հազարի: Սիրիական իշխանությունները հայտարարում են, որ իրենց դիմակայում են լավ զինված գրոհայիններ:
Անցած շաբաթվա սկզբին ԱՄՆ պետքարտուղար Ջոն Քերին, իսկ ավելի ուշ նաև նախագահ Բարաք Օբաման հայտարարեցին, որ մտադիր են սահմանափակ հարվածներ հասցնել Սիրիային: Օբաման հայտարարեց, որ մտադիր է ստանալ Կոնգրեսի թույլտվությունը Բաշար Ասադի դեմ ռազմական գործողություն սկսելու համար: ԱՄՆ Կոնգրեսը այժմ արձակուրդում է: Ներկայացուցիչների պալատի խոսնակ Ջոն Բեյները հայտնել է, որ գործընկերների հետ քննարկելու է Օբամայի առաջարկը, երբ օրենսդիրները վերսկսեն աշխատանքը սեպտեմբերի 9-ին:
ԱՄՆ Սենատի արտաքին գործերի կոմիտեն առաջարկում է ռազմական գործողությունը Սիրիայում սահմանափակել 60 օրով, մեկ ամսով երկարացնելու հնարավորությամբ:

4 Сентябрь 2013 - 10:57 AMT
Турция готова принять участие в военной интервенции против Сирии в составе любой коалиции, сказал премьер-министр Турции Реджеп Тайип Эрдоган, сообщает телеканал TRT Haber. По его словам, Турция готова ко всем возможным сценариям в случае военной интервенции.
"Турция проводит все подготовительные работы на тот случай, если власти Сирии нанесут ответный удар по государствам, проводящим военною операцию в стране", – сказал Эрдоган.
21 августа ряд СМИ сообщил о масштабном применении войсками сирийского правительства химического оружия в окрестностях Дамаска, жертвами которого стало более 600 человек.
Генеральный секретарь НАТО Андерс Фог Расмуссен заявил, что Альянс в операции против режима Асада участвовать не будет. Активнее всех в пользу силовой акции против Дамаска выступают — помимо США — Франция и Турция. Великобритания и Германия не будут помогать, монархии Залива во главе с Саудовской Аравией пока выжидают.
Комитет Сената США по иностранным делам предлагает ограничить 60 днями срок военной операции в Сирии с возможностью продления на месяц.