4 Սեպտեմբեր 2013 - 13:09 AMT
Իրանում նախապատրաստվում են նախագահ Հասան Ռոուհանիի այցին ԱՄՆ, որը տեղի կունենա սեպտեմբերին, ասել է Իրանի ԱԳՆ ղեկավար Մոհամմեդ Ջավադ Զարիֆը, հայտնում է Fars News-ը:
Ռոուհանին կայցելի Նյու Յորք Գլխավոր վեհաժողովի հերթական նստաշրջանին մասնակցելու համար, որտեղ նախատեսված է Իրանի նախագահի երեք ելույթ:
Իրանի ԱԳՆ ղեկավարը նշել է նաև, որ Նյու Յորքում ակնկալվում են Հասան Ռոուհանիի հանդիպումները այլ պետությունների ղեկավարների հետ:
2013թ. հունիսին հաղթած Հասան Ռոուհանին բարեփոխիչների դասին է պատկանում և ընտրվելուց հետո բազմիցս է հայտարարել, որ Իրանը կփոխի քաղաքականությունը Արևմուտքի հարցում: Անցած ամիս 1979թ. հետո առաջին անգամ Թեհրան այցելեց բարձրաստիճան ամերիկացի դիվանագետը: Միևնույն ժամանակ Ռոուհանին հայտարարել է, որ Իրանը կշարունակի իր միջուկային ծրագիրը, որը հիմնական խաչընդոտն է Իրանի ու Արևմուտքի հարաբերություններում:
Դիվանագիտական հարաբերություններն Իրանի ու ԱՄՆ միջև խզվել են 1979 թվականին իսլամական հեղափոխությունից հետո, երբ Թեհրանում պատանդ վերցրեցին ԱՄՆ դեսպանատան աշխատակիցներին: Դեսպանատան 52 աշխատակիցներ ազատ արձակվեցին 444 օրից՝ 1981 թվականին Ալժիրի կառավարության միջնորդությամբ՝ ԱՄՆ նախագահ Ռոնալդ Ռեյգանի երդմնակալության օրը: ԱՄՆ շահերն Իրանում ներկայացնում է Պակիստանի կառավարությունը:

В Иране идет подготовка к визиту президента страны Хасана Роухани в США, который состоится в сентябре, сказал глава МИД Ирана Мохаммед Джавад Зариф, передает Fars News.
Роухани посетит Нью-Йорк для участия в очередной сессии Генеральной ассамблеи ООН, на которой запланированы три выступления президента Ирана.
Глава МИД Ирана также отметил, что в Нью-Йорке ожидается несколько встреч Хасана Роухани с некоторыми главами других государств.
Победивший в июне 2013 года Хасан Роухани принадлежит к лагерю реформаторов и после избрания неоднократно заявлял, что Иран изменит политику в отношении Запада. В прошлом месяце Тегеран, впервые с 1979 года посетил высокопоставленный американский дипломат. Вместе те тем Роухани заявил, что Иран продолжит свою ядерную программу, что является основным камнем преткновения между ИРИ и Западом.