4 Սեպտեմբեր 2013 - 14:03 AMT
Վատիկանը կրկին պնդում է, որ համաձայն չէ Սիրիայի դեմ ռազմական հարվածին: Հռոմի Պապ Ֆրանցիսկոսը կոչ է արել կաթոլիկներին և ոչ կաթոլիկներին մասնակցել իր նախաձեռնությամբ հայտարարված պասի օրվան ու հանուն խաղաղության աղոթքին, որը հայտարարվելու է շաբաթ օրը: Պապը հուսով է, որ մոտ 50 հազար մարդ կհավաքվի ամեն շաբաթ կազմակերպվող ընդունելությանը. «Թող խաղաղության մասին ճիչը տարածվի ողջ Երկիր մոլորակով»:
Ամբողջ աշխարհի եպիսկոպոսները հայտարարել են 4-ժամյա ժամերգությանը միանալու մտադրության մասին ի սատարումն Պապի ու խաղաղության:
Իր վերջին ելույթներում և Twitter-ում արված գրառումներում Հռոմի պապը կոչ է անում բանակցությունների միջոցով կարգավորել Սիրիայի հակամարտությունը՝ միևնույն ժամանակ դատապարտելով քիմիական զենքի կիրառումը:
Օգոստոսի 21-ին մի շարք ԶԼՄ-ներ հայտնեցին սիրիական կառավարության կողմից Դամասկոսի արվարձաններում քիմիական զենքի կիրառման մասին, որին զոհ գնաց 600 մարդ:
Սիրիայում արդեն երկու տարուց ավելի է շարունակվում են կառավարական ուժերի բախումները զինված ընդդիմության հետ: Ըստ ՄԱԿ տվյալների, Սիրիայում հակամարտության զոհերի ընդհանուր թիվը հասնում է 100 հազարի: Սիրիական իշխանությունները հայտարարում են, որ իրենց դիմակայում են լավ զինված գրոհայիններ:
ԱՄՆ Սենատի արտաքին գործերի կոմիտեն առաջարկում է ռազմական գործողությունը Սիրիայում սահմանափակել 60 օրով, մեկ ամսով երկարացնելու հնարավորությամբ:

Ватикан вновь настоятельно подчеркивает свое несогласие с угрозой военного удара по Сирии. Папа Римский Франциск призвал католиков и не-католиков принять участие в запланированном по его инициативе дне поста и молитвы за мир, который будет объявлен в субботу. Папа рассчитывает, что более 50 тыс. человек соберутся на его еженедельной аудиенции: "Пусть крик о мире пронесется по всей Земле!"
Епископы со всего мира объявили о планах провести локальные версии четырехчасового служения в знак поддержки Папы и мира.
В своих последних выступлениях и в сообщениях в Twitter Папа Франциск призывает к урегулированию в Сирии путем переговоров, вместе с тем осуждая применение химического оружия.
21 августа ряд СМИ сообщил о масштабном применении войсками сирийского правительства химического оружия в окрестностях Дамаска, жертвами которого стало более 600 человек.
На прошлой неделе сначала госсекретарь США Джон Керри, а позже и президент Барак Обама заявили о намерении нанести ограниченные удары по Сирии. При этом Обама заявил, что намерен получить разрешение Конгресса для начала военной операции против Башара Асада. Спикер палаты представителей Джон Бейнер сообщил, что рассмотрит вместе с коллегами предложение Обамы, когда законодатели возобновят работу 9 сентября.
Генеральный секретарь НАТО Андерс Фог Расмуссен заявил, что Альянс в операции против режима Асада участвовать не будет. Активнее всех в пользу силовой акции против Дамаска выступают — помимо США — Франция и Турция. Великобритания и Германия не будут помогать, монархии Залива во главе с Саудовской Аравией пока выжидают. Комитет Сената США по иностранным делам предлагает ограничить 60 днями срок военной операции в Сирии с возможностью продления на месяц.