5 Սեպտեմբեր 2013 - 08:26 AMT
Պարսից ծոցի միապետությունները կարող են հոգալ Սիրիայի դեմ պատերազմի ծախսերը: Նման հայտարարություն է արել ԱՄՆ պետքարտուղար Ջոն Քերին Կոնգրեսում լսումների ժամանակ՝ հավելելով, որ այդ առաջարկը քննարկվում է: Որոշ նախաձեռնություններ «իրոք նշանակալի էին»: «Ահա թե որքան հավատարիմ են նրանք մեզ»,-մեկնաբանել է իրավիճաը դիվանագետը: Նա նշել է, որ նման տարբերակը, երբ արաբական աշխարահը հոգում է ներխուժման ծախսերը, չի դիտարկվել, սակայն տարածաշրջանի երկրները լուրջ են խոսում այդ մասին: Ներխուժման գլխավոր ջատագովներն են Սաուդյան Արաբիան ու Քաթարը, հայտնում է Reuters գործակալությունը:
Միևնույն ժամանակ ԱՄՆ պաշտպանության նախարար Չակ Հեյգելի հաշվարկներով հնարավոր ներխուժումը Սիրիա տասնյակ միլիոնավոր դոլաներ կպահանջի:
Պենտագոնը նախկինում տվյալներ չէր հրապարակում ռազմական գործողության արժեքի մասին, սակայն ԱՄՆ ՊՆ պաշտոնական ներկայացուցիչը հայտնել է, որ նրա ֆինանսավորումը կարող է կատարվել գերատեսչության ռեսուրսների հաշվին առանց լրացուցիչ աղբյուրների ներգրավման:
Մեծ Բրիտանիայի ռազմական գործողությունը Լիբիայում Լոնդոնի համար արժեցավ 2,71 մլրդ դոլար: Սակայն սիրիացիների դիմադրությունը կարող է ավելի կատաղի լինել, քան Լիբիայում եղավ: Պենտագոնի ծախսերը կազմել են 715 մլն դոլար: Այն ժամանակ նույնպես կոալիցիան հայտարարեց, որ իր նպատակը Մուամմար Քադդաֆիին պաշտոնանկ անելն է:
Պատերազմը Սիրիայում շարունակվում է 2011թ. մարտից, որին զոհ գնաց շուրջ 100 հազար մարդ: Ապստամբները պահանջում են նախագահ Բաշար Ասադի հրաժարականը, սակայն նա մտադիր չէ կամավոր լքել իր պաշտոնը: Իրավիճակը երկրում վատթարացավ օգոստոսի վերջում, երբ տեղեկություններ հայտնվեցին Դամասկոսի արվարձանում քիմիական զենքի կիրառման մասին: Ըստ «Բժիշկներ առանց սահմանների» կազմակերպության, քիմիական գրոհի արդյունքում 350 մարդ է զոհվել:
Պարսից ծոցի միապետություններն առաջին անգամը չէ, որ հանդես են գալիս Մերձավոր Արևելքում պատերազմի ծախսերը հոգալու առաջարկով: Հենց Սաուդյան Արաբիան ու Քաթարը իրենց վրա վերցրեցին 1990թ. Քուվեյթ և 2003թ. Իրաք ներխուժման ծախսերը:
Բարաք Օբաման օգոստոսի 30-ին Սիրիան ռմբակոծելու մասին բանաձևն ուղարկել է Կոնգրես, որտեղ պետք է այդ հարցը դրվի քվեարկության: Սեպտեմբերի 5-ին ԱՄՆ Սենատի արտաքին գործերի կոմիտեն հավանություն է տվել բանաձևին: Հաջորդը կլինի Ներկայացուցիչների պալատի պրոֆիլային հանձնախմբի նիստը, իսկ սեպտեմբերի 9-ին քվեարկություն է նախատեսվում երկու պալատներում:

5 Сентябрь 2013 - 07:43 AMT
Монархии Залива предложили США оплатить расходы по возможному военному вмешательству в Сирию. Такое заявление в ходе слушаний в конгрессе сделал госсекретарь Джон Керри, добавив, что это предложение рассматривается.
Некоторые инициативы были "действительно значительными". "Вот как они преданны нам", – прокомментировал ситуацию дипломат. Он подчеркнул, что подобный вариант, когда арабский мир оплачивает вторжение, не рассматривается, но страны региона говорят об этом серьезно. Главными адептами вторжения выступили Саудовская Аравия и Катар, сообщает Reuters.
Тем временем министр обороны США Чак Хейгел подсчитал стоимость возможной интервенции. Он заявил, что военная операция в Сирии обойдется в десятки миллионов долларов.
Пентагон ранее не публиковал данных о стоимости военной операции, однако официальный представитель Министерства обороны США сообщил, что ее финансирование может быть произведено за счет имеющихся ресурсов ведомства без привлечения дополнительных источников.
Военная операция Великобритании в Ливии обошлась Лондону в $2,71 млрд. Однако сопротивление сирийцев может оказаться еще более отчаянным, чем в Ливии. Расходы Пентагона составили $ 715 млн. Тогда также коалиция заявляла, что ее целью не является отстранение от власти Муаммара Каддафи.
Война в Сирии продолжается с марта 2011г., жертвами конфликта стали более 100 тыс. человек. Повстанцы требуют отставки президента Башара Асада, но он не собирается добровольно покидать пост. Ситуация в стране усугубилась в конце августа, когда появилась информация о том, что правительственные войска применили химическое оружие в пригородах Дамаска. По данным организации "Врачи без границ", в результате химатаки погибли более 350 человек.
Монархии Залива не впервые выступают с предложением оплатить расходы на войну на Ближнем Востоке. Именно Саудовская Аравия и Катар оплатили вторжение в Кувейт в 1990 году и в Ирак в 2003 году.
Барак Обама 30 августа направил резолюцию о бомбардировке Сирии в Конгресс, который должен проголосовать по этому вопросу. 5 сентября комитет по иностранным делам Сената США одобрил резолюцию. На очереди заседание профильного комитета Палаты представителей, а на 9 сентября намечено голосование обеих палат.