5 Սեպտեմբեր 2013 - 12:39 AMT
Չիլիի Դատավորների ազգային ասոցիացիան ներողություն է խնդրել Աուգուստո Պինոչետի իշխանության օրոք իրենց վարքագծի համար, որն իշխանության եկավ 1973թ. ռազմական հեղաշրջման արդյունքում:
Հայտարարության մեջ ասվում է, որ այդ շրջանում դատավորները այլևս չէին կատարում հիմնական իրավունքների և ազատությունների պաշտպանի իրենց դերը, հայտնում է ВВС-ին:
«Ժամանակն է ներողություն խնդրել տուժածներից, զոհերի հարազատներից…Չիլիի հասարակությունից»,-ասվում է հայտարարության մեջ:
Գեներալ Պինոչետը ղեկավարել է երկիրը 1973-1990թթ.: Այդ ընթացքում սպանվել է շուրջ 3000 մարդ: Մեկ շաբաթից Չիլիում կնշեն ռազմական հեղաշրջման 40-րդ տարելիցը: Այն ժամանակ դատավորները մերժել են անհայտ կորած կամ սպանված մարդկանց մերձավորների գործերը, որոնք պահանջում էին, որ դատարանները հայտնեն կորածների գտնվելու վայրը: Նրանք ստանդարտ պատասխան էին ստանում, որ դատարանը նման տեղեկություն չունի:
Ներկա կառավարությունը հայտարարել է, որ հեղաշրջման 40-ամյակը պաշտոնական գնահատական կստանա երկրում: Պինոչետի կյանքի վերջին տարիներին բազմաթիվ փորձեր են եղել նրան պատասխանատվության կանչելու: 2000 թվականից Չիլիի դատարանները բազմիցս զրկել են նախկին բռնակալին դատական հետապնդման արգելքից, սակայն փաստաբաններն ամեն անգամ համոզել են, որ իրենց պաշտպանյալը շատ հիվանդ է:
2006թ. նոյեմբերին Պինոչետին որոշ ժամանակով տնային կալանք տվեցին՝ 1973թ. նախագահ Ալյենդեի երկու թիկնապահների մահվանը մեղսակցության մեղադրանքով:

The body representing judges in Chile has made an unprecedented apology for the actions of its members under military rule in the 1970s and 1980s, BBC News said.
"To those who were victims of state abuse …the time has come to ask for the forgiveness of victims … and of Chilean society," said the Chilean Judges' Association in a statement almost 40 years after the September 11, 1973, coup that toppled elected socialist Salvador Allende, according to AFP.
Pinochet then took the helm of the South American country, remaining there until 1990.
"It must be said and recognized clearly and completely: the court system and especially the Supreme Court at that time, failed in their roles as safeguards of basic human rights, and to protest those who were victims of state abuse," the judges said.
More than 3,000 people were killed under the dictatorship of General Augusto Pinochet between 1973 and 1990.
The statement by the National Association of Magistrates of the Judiciary comes a week before the 40th anniversary of the coup that brought General Pinochet to power.
The magistrates' association acknowledged that the Chilean judiciary could and should have done much more to safeguard the rights of those persecuted by the dictatorship.
Chilean courts rejected about 5,000 cases seeking help on locating missing loved ones abducted or killed by the authorities.
Critics say their usual response was they had no information about their fate.
Chile's current centre-right government has said the country will officially recognize the anniversary of the coup.
President Sebastian Pinera said last month that the coup on 11 September 1973 was "a historical fact" and its 40th anniversary should be a time of "reflection."
The announcement came after the conservative senator and former president of the Independent Democratic Union, Hernan Larrain, apologized for his party's actions. "I ask for forgiveness," he said. "This is my voice for reconciliation."