Իրանի գերագույն առաջնորդ այաթոլլա Ալի Համենեին հայտարարել է, որ մեղադրանքները Սիրիայի իշխանությունների հասցեին քիմիական զենքի կիրառման վերաբերյալ պատրվակ են երկիր ներխուժելու համար, հայտնում է AFP-ն՝ Համենեիի վրա հղումով:
«ԱՄՆ-ն ու նրանց դաշնակիցները օգտագործում են քիմիական զենքի կիրառման մեղադրանքները որպես պատրվակ և հայտարարում են, որ մտադիր են ներխուժել Սիրիա հումանիտար հարցեր լուծելու համար»,-ասել է Համենեին:
Իրավիճակը Սիրիայում սրվեց օգոստոսի 21-ին, երբ մի շարք ԶԼՄ-ները հայտարարեցին Դամասկոսի արվարձանում կառավարական զորքերի կողմից քիմիական զենքի կիրառման մասին: Սիրիայի իշխանությունները հերքել են մեղադրանքները: Դրանից հետո Արևմուտքում բացահայտորեն խոսեցին Սիրիայի հակամարտությանը հնարավոր միջամտության մասին:
Բարաք Օբաման հավանություն է խնդրել ԱՄՆ Կոնգրեսից սիրիական բանակի ենթակառուցվածքների հրթիռային և ավիահարված հասցնելու համար: Կոնգրեսը կհավաքվի սեպտեմբերի 9-ին: Այսօր Սենատի արտաքին գործերի կոմիտեն հավանություն է տվել հարված հասցնելուն:

Верховный лидер Ирана аятолла Али Хаменеи заявил, что обвинения в адрес властей Сирии в применении химического оружия являются для США предлогом для вторжения в страну, сообщает AFP со ссылкой на заявление Хаменеи.
«США и их союзники используют обвинения в использовании химоружия как предлог и заявляют, что хотят вторгнуться в Сирию для решения гуманитарного вопроса»,- заявил Хаменеи.
Обострение ситуации в Сирии произошло 21 августа, когда ряд СМИ сообщили о масштабном применении войсками правительства химического оружия в окрестностях Дамаска. Сирийские власти отвергли обвинения. После этого на Западе открыто заговорили о возможном вмешательстве в сирийский конфликт.
Барак Обама попросил у Конгресса США одобрения на нанесение ракетно-бомбового удара по военной инфраструктуре сирийской армии. Конгресс соберется 9 сентября. Сегодня комитет Сената по иностранным делам одобрил нанесение удара.