5 Սեպտեմբեր 2013 - 11:12 AMT
Սեպտեմբերի 5-ին Սանկտ Պետերբուրգում բացվել է G20 գագաթաժողովը, որը տնտեսական և ֆինանսական օրակարգի կարևոր հարցերին նվիրված միջազգային համագործակցության համաժողով է:
Գագաթաժողովի հիմնական թեմաներն են համաշխարհային տնտեսության վիճակի և հեռանկարների վերլուծությունը, միջազգային արժութային ֆինանսական համակարգի բարեփոխումը, գլոբար էներգետիկ շուկաների կայուն զարգացումը, աջակցությունը միջազգային զարգացմանը, բազմակողմ առևտրի զարգացումը, հակազդումը կոռուպցիային:
Գագաթաժողովի շրջանակներում Վլադիմիր Պուտինը կհանդիպի Իսպանիայի կառավարության նախագահ Մարիանո Ռահոյի և Կորեայի նախագահ Պակ Կին Հեի հետ: Նախատեսված են նաև Պուտինի կարճատև հանդիպումները Արգենտինայի, Բրազիլիայի, Մեքսիկայի նախագահների, Հնդկաստանի, Մեծ Բրիտանիայի, Սինգապուրի, Թուրքիայի վարչապետների, Տնտեսական համագործակցության ու զարգացման կազմակերպության, Առևտրի համաշխարհային կազմակերպության ու Համաշխարհային բանկի ղեկավարների հետ:
Թեև գագաթաժողովն ավանդաբար նվիրված է գլոբալ տնտեսական համագործակցությանը, այս տարի նա խոստանում է անսովոր լինել սիրիական ճգնաժամի հետ կապված: Ըստ դիտորդների, հենց այդ թեման պետք է գլխավորը դառնա համաժողովի մասնակիցների բանավեճում:
Պաշտոնապես սիրիական ճգնաժամը չի մտնում գագաթաժողովի օրակարգի մեջ, ուստի ցանկացած բանավեճ այդ թեմայով ոչ պաշտոնական կլինի, նշում է BBC-ին:
Ծրագրում նախատեսված չէ Վալդիմիր Պուտինի և Օբամայի հանդիպումը: Այնուամենայնիվ, ՌԴ նախագահի օգնական Յուրի Ուշակովը չի բացառել, որ երկու առաջնորդներն այնուամենայնիվ կզրուցեն գագաթաժողովի շրջանակներում: Գագաթաժողովի նախօրեին Պուտինը հաստատել է, որ իր ամերիկացի գործընկերոջ հետ հանդիպման ժամանակ, որը կարող է տեղի ունենալ Սանկտ Պետերբուրգում, մտադիր է քննարկել զինաթափման հարցերը, համաշխարհային տնտեսությունը, Սիրիայի, Իրանի ու Հյուսիսային Կորեայի խնդիրը, հայտնել է «ՌԻԱ Նովոստին»:
Օբաման, որն ի սկզբանե մտադիր էր այցելել Մոսկվա Օբամայի հետ երկկողմ բանակցությունների համար, «քսանյակի» գագաթաժողովի շեմին, օգոստոսին հայտարարեց այցը չեղյալ համարելու մասին՝ ԱՄՆ հատուկ ծառայությունների նախկին աշխատակից Էդվարդ Սնոուդենի հետ կապված սկանդալի և սիրիական խնդրի շուրջ ՌԴ և ԱՄՆ տարաձայնությունների ֆոնի վրա:
Մոսկվայի ու Վաշինգտոնի տեսակետները լրջորեն տարբերվում են Սիրիայի հարցում: Մի շարք ԶԼՄ-ների հաղորդագրություններից հետո Դամասկոսի արվարձանում քիմիական զենքի կիրառման մասին, Արևմուտքում բացահայտորեն խոսեցին սիրիական հակամարտությանը հնարավոր միջամտության մասին:
G20-ի առաջնորդների հանդիպումը տեղի կունենա Սանկտ Պետերբուրգի արվարձան Ստրելնայում, սեպտեմբերի 5-6-ը:
Սիրիայի գծով ՄԱԿ հատուկ ներկայացուցիչ Լահդար Բրահիմին նույնպես մեկնել է Սանկտ Պետերբուրգ, որպեսզի G20-ում աջակցի Սիրիայի գծով «Ժնև-2» միջազգային խաղաղ խորհրդաժողովի գումարմանը, հայտնել է գլխավոր քարտուղարի ներկայացուցիչ Մարտին Նեսիրկին:
«Այն պարագայում, երբ աշարհը մտահոգված է Սիրիայում քիմիական զենքի կիրառման հավանականությամբ, մենք պետք է շտապենք գումարել միջազգային խորհրդաժողով այդ հարցի շուրջ: Քաղաքական որոշումը արյունահեղության վերջ տալու միակ հնարավոր ճանապարհն է»,-ասել է Նեսիրկին:
G20-ի մշտական անդամի կարգավիճակ ունի 19 երկիր և Եվրամիությունը: Ռուսաստանից բացի G20-ի կազմում են Արգենտինան, Ավստրալիան, Բրազիլիան, Մեծ Բրիտանիան, Գերմանիան, Հնդկաստանը, Ինդոնեզիան, Իտալիան, Կանադան, Չինաստանը, Մեքսիկան, Սաուդյան Արաբիան, ԱՄՆ-ն, Թուրքիան, Ֆրանսիան, ՀԱՀ, Հարավային Կորեան և Ճապոնիան:

5 Сентябрь 2013 - 10:37 AMT
В Санкт-Петербурге 5 сентября открылся саммит G20 – форум международного сотрудничества по наиболее важным аспектам экономической и финансовой повестки дня. Основные темы саммита – анализ состояния и перспектив мировой экономики, реформирование международной валютно-финансовой системы, устойчивое развитие глобальных энергетических рынков, содействие международному развитию, укрепление многосторонней торговли, противодействие коррупции. На полях саммита Владимир Путин встретится с председателем правительства Испании Мариано Рахоем и президентом Республики Корея Пак Кын Хе. Также запланирован ряд коротких встреч Путина с главами Аргентины, Бразилии, Мексики, правительств Индии, Великобритании, Сингапура, Турции, руководителями Организации экономического сотрудничества и развития, Всемирной торговой организации и Всемирного банка. Хотя саммит G20 по традиции посвящен глобальному экономическому сотрудничеству, в этом году он обещает стать необычным в связи с сирийским кризисом. Именно эта тема, по мнению наблюдателей, должна стать главной в дискуссиях участников форума. Официально сирийский кризис в повестку дня не включен, поэтому любая дискуссия на эту тему будет неформальной, отмечает ВВС. Встречи с российским президентом Владимиром Путиным в программе Обамы пока нет. Тем не менее, помощник российского президента Юрий Ушаков не исключил, что оба лидера все же побеседуют в кулуарах саммита. Путин накануне саммита подтвердил, что при встрече с американским коллегой, которая может состояться в Санкт-Петербурге, намерен обсудить вопросы разоружения, мировой экономики, проблематику Сирии, КНДР и Ирана, передает РИА Новости.
Обама, который изначально планировал посетить Москву для двусторонних переговоров с Путиным перед саммитом "двадцатки", в августе объявил об отмене этого визита на фоне скандала с беглым сотрудником американских спецслужб Эдвардом Сноуденом и разногласиями РФ и США по сирийской проблеме.
Позиции Москвы и Вашингтона серьезно разошлись в связи с ситуацией вокруг Сирии. После сообщений ряда СМИ о применении войсками правительства химического оружия под Дамаском на Западе открыто заговорили о возможном вмешательстве в сирийский конфликт.
Встреча лидеров стран G20 пройдет в Стрельне, пригороде Санкт-Петербурга, 5-6 сентября.
Спецпредставитель генсека ООН по Сирии Лахдар Брахими также отправился в Санкт-Петербург, чтобы на полях саммита G20 содействовать скорейшему созыву международной мирной конференции по Сирии "Женева-2", сообщил представитель генсека Мартин Несирки.
"В то время, когда мир озабочен возможностью использования в Сирии химического оружия, мы должны еще увереннее продвигаться к созыву международной конференции по Сирии, которая должна пройти в Женеве. Политическое решение является единственно возможным путем окончания кровопролития в стране", — заявил Несирки.
В настоящее время статус постоянного члена G20 имеют 19 стран и Европейский союз (ЕС). В состав G20 помимо России входят Аргентина, Австралия, Бразилия, Великобритания, Германия, Индия, Индонезия, Италия, Канада, Китай, Мексика, Саудовская Аравия, США, Турция, Франция, ЮАР, Южная Корея и Япония.