5 Սեպտեմբեր 2013 - 12:22 AMT
Սիրիան լքած և Թուրքիայի փախստականների ճամբարներում ապաստանած փախստականների թիվը գերազանցել է 200 հազարը, իսկ հաշվի առնելով ճամբարներից դուրս բնակվողներին, հատել է կես միլիոնի նիշը: Ինչպես հայտնում է Hurriyet թերթը, Թուրքիայի մի շարք գավառների բնակչությունը սիրիացի փախստականներից քիչ է:
Թուրքիայի ԱԳՆ-ն հայտնել է, որ Սիրիայի քաղաքացիները ապաստանել են 20 վրանային ու կոնտեյներային ավաններում: Փախստականների թվում 45 հազար երեխա ու դեռահաս կա: Բացի այդ, ճգնաժամի 2,5 տարում Թուրքիայում 5600 փախստականների երեխա է ծնվել:
ԱԳ նախարար Դավութօղլուն Ժնևում հայտարարել է, որ փախստականների հետ կապված ճգնաժամային գործընթացները նոր խթան ստացան Սիրիայում լարվածության հերթական փուլի հետ: «Մեր ցանկությունից անկախ, Սիրիայում քիմիական զենքի կիրառումից հետո փախստականների հոսքը հարևան երկրներ կարող է աճել: Մենք արդեն հայտնել ենք մեր մտավախությունների մասին ՄԱԿ Փախստականների գծով գերագույն հանձնակատարին և խնդրել նրան քննարկել այդ հարցը»,-ասել է նա:
Գնալով ավելի շատ փախստականներ են Թուրքիայում բնակություն հաստատում ճամբարներից դուրս՝ վարձակալելով բնակարններ կամ հանգրվանելով հարազատների մոտ: Մոտ 300 հազար օտարերկրացիների ներհոսքը հարուցում է տեղաբնակների դժգոհությունը: Ըստ ԱԳՆ տվյալների, Թուրքիան 2,5 տարում փախստականների վրա մոտ մեկ միլիարդ դոլար է ծախսել:

5 Сентябрь 2013 - 11:08 AMT
Число сирийцев, вынужденно покинувших страну и размещенных в лагерях беженцев в Турции, превысило 200 тысяч человек, а с учетом проживающих вне лагерей эта цифра перешла отметку в полмиллиона. Как сообщила газета Hurriyet, в ряде провинций Турции населения меньше, чем сирийских беженцев.
МИД Турции сообщил, что граждане Сирии размещены в 20 палаточных и контейнерных лагерях. В числе беженцев 45 тысяч детей и подростков. Кроме того, за 2,5 года кризиса в САР в Турции у беженцев родилось более 5600 детей. Глава МИД Ахмет Давутоглу заявил в среду в Женеве, что кризисные процессы, связанные с беженцами, получили новый импульс в связи с очередным витком напряженности в Сирии. «Мы не хотим этого, но после применения в Сирии химоружия поток беженцев в направлении соседних стран может значительно вырасти. Мы уже давно сообщили о наших опасениях в Верховный комиссариат по делам беженцев ООН и попросили его обсудить эту проблему», — сказал министр, сообщает ИТАР-ТАСС.
Число беженцев в палаточных городках последние несколько месяцев почти не менялось. Однако все больше сирийцев прибывают в Турцию и останавливаются вне лагерей, снимая квартиры или живя у родственников. Наплыв около 300 тысяч иностранцев в приграничные провинции вызывает недовольство части местного населения. По данным МИД, Турция за 2,5 года нестабильности в Сирии потратила на обеспечение беженцев всем необходимым около миллиарда долларов.
С 2011 в Сирии идет гражданская война между правительственными войсками Башара Асада и различными исламистскими группировками, которые хотят превратить Сирию в шариатское государство.