Միջազգային հանրությունը պետք է կենտրոնանա սիրիական հակամարտության քաղաքական կարգավորման վրա, ասել է եվրահանձնաժողովի ղեկավար Ժոզե Մանուել Բարոզուն G20 շրջանակում ճեպազրույցի ժամանակ:
Ըստ նրա, իրավիճակը Սիրիայում մեր ժամանակների մեծագույն ողբերգությունն է: «Հարկավոր է, որ միջազգային հանրությունը փոխհամաձայնության գա»,- ասել է Բարոզուն:
Մինչդեռ, ըստ սիրիական բանակի գեներալ Մոհամմեդ Իսայի, Սիրիայում խուճապ չկա: Նա նշել է, որ լիարժեք մարտական պատրաստականության է բերվել ռազմատեխնիկան և բոլոր ապաստարանները, որոշ բանակային զորամասեր տեղակայվել են ռազմավարական նշանակության վայրերում, քաղաքներն ու ավանները պաշարում են սննդամթերք ու դեղորայք:
«Բայց մարդիկ շարունակում են ապրել այն նույն կյանքով, ինչ ապրում են վերջին 3 տարիներին: Հիստերիա չկա, մարդկանց չեն բաժանում հակագազեր կամ նման մի բան»,- ասել է գեներալը «Գոլոս Ռոսիի» ռադիոընկերությանը տված հարցազրույցում: Արևմուտքի որոշ երկրներ, ինչպես նաև Թուրքիան, կողմ են արտահայտվել Սիրիա ներխուժմանը: Օգոստոսի 21-ին մի շարք ԶԼՄ-ներ տեղեկացրին, որ Դամասկոսի արվարձանում կառավարական ուժերը քիմիական զենք են կիրառել, որի պատճառով մոտ 600 մարդ է զոհվել:
Ավելի վաղ ԱՄՆ նախագահ Օբաման հայտարարել էր, որ քիմիական զենքի կիրառումը «կարմիր գիծ» կդառնա Ասադի ռեժիմի համար: ԶԼՄ-ները գրում են, որ Արևմուտքի ՌԾՈւ և ՌՕՈւ պատրաստվում են ներխուժման: 2 տարվա հակամարտության ընթացքում Սիրիայում, ըստ ՄԱԿ տվյալների, մոտ 100 հազար մարդ է զոհվել: Սիրիայի իշխանությունները հայտարարում են, որ իրենց հակազդում են լավ զինված գրոհայիններ:

Международное сообщество должно сосредоточиться на политическом урегулировании сирийского конфликта, сказал глава Еврокомиссии Жозе Мануэль Баррозу на на брифинге в рамках саммита G20.
По его словам, ситуация в Сирии – это огромная трагедия современности. "Нам нужно найти консенсус в международном сообществе", – сказал Баррозу.
Между тем, по словам генерала сирийской армии Мохаммеда Исы, в Сирии нет паники в связи с угрозой военного вторжения.
Он отметил, что приведена в полную боеготовность военная техника и все бомбоубежища, некоторые армейские части переброшены в стратегически важные пункты, в города и поселения завезены запасы продовольствия и медикаментов.
"Но люди продолжают жить той же жизнью, что и жили на протяжении последних почти 3-х лет кризиса. Истерического настроения у людей нет, людям не раздают противогазов или чего-то в этом роде", – сказал генерал в интервью радиокомпании "Голос России".
Некоторые страны Запада, а также Турция высказались за интервенцию в Сирию после очередного обострения ситуации в стране. 21 августа ряд СМИ сообщил о масштабном применении войсками сирийского правительства химического оружия в окрестностях Дамаска, жертвами которого стало более 600 человек.
Ранее президент США заявил, что применение химического оружия станет "красной чертой" для режима Башара Асада. СМИ сообщают о подготовке ВМС и ВВС стран Запада к началу интервенции.