5 Սեպտեմբեր 2013 - 13:32 AMT
Ռազմական հարվածի արդյունքում ռադիոակտիվ աղբյուրներ օգտագործող սիրիական բժշկական կենտրոնների փլուզման դեպքում ռադիոակտիվ վարակման կենթարկվեն հազարավոր կիլոմետրեր Սիրիայում և հարևան երկրներում, հայտարարել է «ՌԻԱ Նովոստի» գործակալությանը ՌԴ Ատոմային էներգետիկայի անվտանգ զարգացման խնդիրների ինստիտուտի տնօրեն Ռաֆայել Հարությունյանը:
Ըստ նրա, ռազմական օբյեկտների փլուզման դեպքում ահաբեկիչներին հասանելի կդառնան բժշկական իզոտոպային աղբյուրները և այստեղ արդեն խոսքը ոչ թե միայն Սիրիայի անվտանգության մասին է, այլ նաև Մերձավոր Արևելքի մյուս երկրների: Ինչպես հայտարարել է փորձագետը, 1 գ ռադիոակտիվ իզոտոպը դա 1000 Կյուրի է, ինչը կարող է հսկայական տարածքների վարակման պատճառ դառնալ: Նույնիսկ եթե այդ 1 գ չփոշիանա Սիրիայի տարածքում, դրա առևանգումը կարող է սպառնալիքի տակ դնել բոլոր մերձակա պետությունները:
Ավելի վաղ ՌԴ ԱԳՆ-ն հայտարարություն էր տարածել, որտեղ ասվում էր, որ ռազմական հարվածը Սիրիայի տարածքին կարող է աղետի պատճառ դառնալ, եթե հրթիռը խոցի ռադիոակտիվ ուրան պարունակող փոքր ռեակտորը:
Կյուրին ակտիվության չափման միավոր է: Ռադիոթերապիայի ժամանակ օգտագործվող ցեզիում-137-ի և կոբալտ-60-ի ակտիվությունը կարող է կազմել 1000 Կյուրի, ինչը կարող է լուրջ հետևանքներ ունենալ առողջության համար, նույնիսկ եթե ազդեցությունը մի քանի րոպե տևի:

Разрушение во время военного удара сирийских медицинских центров, где используются радиоактивные источники, приведет к колоссальному радиоактивному загрязнению тысяч километров территории в Сирии и других странах, заявил РИА Новости заместитель директора Института проблем безопасного развития атомной энергетики Рафаэль Арутюнян.
По его словам, при разрушении объектов во время военного удара у террористов будет доступ к медицинским изотопным источникам и тут уже речь может идти об угрозах не только Сирии, но и любым другим странам на Ближнем Востоке.
Как заявил эксперт, один грамм радиоактивного изотопа — это тысяча кюри, которые могут привести к загрязнению огромной территории. Даже если этот грамм не будет распылен на территории Сирии, его похищение может поставить под угрозу все близлежащие государства.
Ранее МИД РФ распространило заявление, в котором подчеркивалось, что военный удар по Сирии может привести к катастрофе, если ракета попадет в небольшой реактор, содержащий радиоактивный уран.
Кюри (обозначение: Ки, Ci) – внесистемная единица измерения активности. Активность цезия-137 или кобальта-60, используемых при радиотерапии, может составлять примерно 1000 Ки, что способно привести к серьезным последствиям для здоровья, даже если воздействие будет продолжаться несколько минут.