6 Սեպտեմբեր 2013 - 07:58 AMT
ԱՄՆ նախագահ Բարաք Օբաման պահանջել է Պենտագոնից ավելացնել նշանակետերի քանակը ամերիկյան և ֆրանսիական զորքերի կոալիցիայի հարվածի համար Սիրիայի տարածքում, ինչպես նաև ուսումնասիրել այդ գործողությանը ՌՕՈւ մասնակցության հնարավորությունը, գրում է The New York Times-ը՝ Սպիտակ տանը իր աղբյուրների վրա հղումով:
Խոսքը գնում է ֆրանսիացի զինվորականների նախապես կազմած 50 սիրիական օբյեկտների ցուցակին, որոնք ենթակա են ռմբակոծման: Խուսափելու համար անկանխատեսելի հետևանքներից, նախատեսվում է խուսափել հարվածներից, որոնք կարող են վտանգել քիմիկան զենքի պահպանման վայրերը, որի կիրառումը պատրվակ դարձավ գործողության համար:
Կոալիցիայի նպատակակետերը կարող են դառնալ Սիրիայի բանակի զորամասերը, որոնք իբր, պատասխանատու են քիմիական գրոհի համար, այն ծրագրած շտաբային ստորաբաժանումները, ինչպես նաև հրթիռային ու հրետանային գումարտակները: Շտաբերի պետերի միացյալ կոմիտեի պետ Մարտին Դեմփսին հայտարարել է, որ պոտենցիալ նպատակակետեր են նաև ՀՕՊ կայանները, որոնք դիտարկվում են որպես քիմիական զենքի պաշտպանության միջոց:
Սպիտակ տունը բարձրացրել է գործողությանը ԱՄՆ ու Ֆրանսիայի ռազմական ինքնաթիռների մասնակցության հարցը կոնկրետ նպատակներ խոցելու համար: Ավելի վաղ նախատեսվում էր, որ հարվածները Սիրիային կհասցնեն թևավոր հրթիռները՝ ԱՄՆ ՌԾՈւ միջերկրածովյան ռազմակայանից: Անցած շաբաթ Օբաման Սիրիայում ռազմական գործողության հարցը ներկայացրեց Կոնգրեսի հաստատմանը: Ֆրանսիայի նախագահ Ֆրանսուա Օլանդը հայտարարել է, որ եթե ամերիկյան օրենսդիրները հավանություն չտան այդ նախաձեռնությանը, Փարիզը կմասնակցի ռազմական գործողություններին միայնակ:
Մինչդեռ ԱՄՆ-ին հրապարակավ սատարում են Ավստրալիան, Ալբանիան, Կանադան, Դանիան, Ֆրանսիան, Լեհաստանը, Ռումինիան, Թուրքիան և Կոսովոն: Սաուդյան Արաբիան, Քաթարն ու ԱՄԷ առաջարկել են ֆինանսավորել ռազմական գործողությունը Սիրիայում:

Президент США Барак Обама потребовал от Пентагона увеличить количество целей для удара коалиции американских и французских войск по территории Сирии, а также изучить возможность задействования в этой операции сил ВВС, пишет The New York Times со ссылкой на источник в Белом доме.
Речь идет о расширении списка из 50 сирийских объектов, первоначально составленного французскими военными. При этом для того, чтобы избежать непредсказуемых последствий, планируется избежать ударов по местам предполагаемого хранения химоружия, использование которого стало предлогом для проведения операции.
Целями коалиции могут стать части армии Сирии, якобы ответственные за проведение химатаки, планировавшие ее штабные подразделения, а также артиллерийские и ракетные батареи, непосредственно нанесшие удар. Начальник Объединенного комитета начальников штабов Мартин Демпси заявил, что в число потенциальных целей входят базы ПВО, которые рассматриваются как средство защиты химического оружия.
Белый дом впервые поднял вопрос об участии в операции военных самолетов США и Франции для поражения конкретных целей. Ранее планировалось, что удары по Сирии будут нанесены крылатыми ракетами, размещенными на американской группировке ВМС в Средиземном море. На прошлой неделе Обама вынес вопрос о проведении военной операции в Сирии на утверждение Конгресса. Президент Франции Франсуа Олланд заявил, что если американские законодатели не одобрят эту инициативу, Париж не будет участвовать в военных действиях в одиночку.
Между тем, публично поддержали возможную военную операцию США в Сирии Австралия, Албания, Канада, Дания, Франция, Польша, Румыния, Турция и Косово. Оплачивать военную операцию предложили Саудовская Аравия, Катар и ОАЭ.