6 Սեպտեմբեր 2013 - 10:35 AMT
Տարօրինակ կոալիցիա է ստացվում ԱՄՆ-ի մոտ՝ հավաքվել են երկրներ, որոնք, մեծ հաշվով, գրեթե ոչնչով չեն կարող օգնել հարվածներ հասցնելու գործում, և նաև ֆինանսապես: Հավանաբար, դա սովորական սակարկություն է՝ մենք ձեզ աջակցություն, դուք մեզ՝ դիվիդենտներ, ինչպես քաղաքական, այնպես էլ տնտեսական: Սակայն, եթե այսպես կոչված կոալիցիայում Ալբանիայի, Ռումինիայի, Թուրքիայի ու Կոսովոյի ներկայությունը կարելի է ինչ-որ կերպ բացատրել, մյուս հինգի վարքագիծը այնքան էլ հասկնալի չէ:Հետո. Եվրամիության յոթ երկրները՝ Ֆրանսիան, Դանիան, Խորվաթիան, Ռումինիան, Հունաստանը, Լատվիան ու Կիպրոսը, սատարեցին ամերիկյան գործողությանը Դամասկոսի դեմ առանց ՄԱԿ մանդատի: Փաստորեն բոլոր այդ երկրները բացահայտ հայտնեցին այն, ինչը մյուսները ամաչում են ասել. ոչ մի միջազգային իրավունք գոյություն չունի, կա միայն ուժեղի իրավունք: Միայն թե իրո՞ք ԱՄՆ-ն հիմա հզոր է: Վերոնշյալ երկրների համեմատությամբ, անշուշտ, հզոր է, և Սիրիայի համեմատ նույնպես:
Փսակին նաև ասել է, որ շուրջ 80 երկրներ արդեն համամիտ են ԱՄՆ փաստարկների հետ, առ այն, որ սիրիական իշխանությունները քիմիական զենք են կիրառել սեփական քաղաքացիների դեմ, և շուրջ 50 հրապարակավ նման կարծիք են հայտնել: Նաև ԱՄՆ-ին հաջողվեց մասնավոր կերպով նույնպիսի համաձայնություն ստանալ ավելի քան 30 միջազգային կազմակերպություններից: Կասկած չկա, որ այդ 80 երկրների մեծ մասը մահմեդական երկրներ են, որոնք անում են այն, ինչ ասում են Սաուդյան Արաբիան ու Քաթարը: Նույնը կարելի է ասել նաև միջազգային կազմակերպությունների մասին, որոնք լռում են, երբ Սիրիայում սպանում և առևանգում են քրիստոնյաներին:
ԵՄ ընդհանուր դիրքորոշումը Սիրիայի դեմ մի շարք պետությունների հնարավոր ռազմական ներխուժման վերաբերյալ պետք է մշակեն ԵՄ 28 երկրների ԱԳՆ ղեկավարները, որոնք կհավաքվեն ոչ պաշտոնական հանդիպման սեպտեմբերի 6-7-ը Վիլնյուսում: ՆԱՏՕ-ն չի միջամտի սիրիական իրադարձություններին, սակայն չի խոչընդոտի Եվրամիության առանձին երկրների հակաասադյան կոալիցիային միանալու ցանկությանը: Մինչդեռ, բոլորի համար պարզ է, որ ուժի կիրառումը Ասադի ռեժիմի դեմ չի բարելավի հումանիտար իրավիճակը Սիրիայում, այլ միայն կվատթարացնի:
Եվս մեկ կարևոր գործոն է փողը: Գործողության ծախսերի մի մասը, ինչպես հայտնեց պետքարտուղար Ջոն Քերին, կհոգան արաբական երկրները: Քաթարը, Սաուդյան Արաբիան ու ԱՄԷ տառացիորեն դրդում են Սպիտակ տունը Սիրիայի դեմ պատերազմի և չեն խնայի հարյուր միլիոնավոր դոլարները ալևի Ասադին պաշտոնանկ անելու համար, որոնց սունիները գրեթե հերետիկոս են համարում: ԱՄՆ ռազմական գործողությունն Իրաքում 807 մլրդ դոլար նստեց: Եվս մոտ 6 տրիլիոն պահանջվեց այդ երկրում անվտանգության ապահովման համար մինչև 2050 թվականը: Աֆղանական ռազմարշավը ամերիկացիներից 570,9 միլիարդ դոլար խլեց: Համեմատաբար էժան նստեց Լիբիան: Ըստ ԱՄՆ ՊՆ տվյալների, լիբիական արշավի ծախսերը կազմեցին մոտ 550 մլիլիոն դոլար:
Երկրորդ կարևորագույն գործոնը սիրիական ՀՕՊ համակարգն է, որը շատ ավելի հզոր է, քան Քադդաֆիի կամ Միլոշևիչի պարագայում էր: «Սիրիայում հինգ անգամ ավելի շատ ՀՕՊ միջոց կա, քան Լիբիայում կար, ընդ որում այդ համակարգերի մի մասը աչքի է ընկնում բարձր մակարդակի ֆունկցիոնալ կարողություններով»,-հայտարարել է 2013թ. ապրիլին ԱՄՆ Շտաբերի պետերի միացյալ կոմիտեի նախագահ գեներալ Մարտին Դեմփսին: Անշուշտ, ամերիկյան ռազմական մեքենան ունակ է հաղթել սիրիական ՀՕՊ ուժերին, հավելել է գեներալը, «սակայն, դա կապված կլինի շատ ավելի լուրջ ռիսկերի հետ և շատ ավելի մեծ ռեսուրսներ ու ժամանակ կպահանջի»:
Եվ վերջինը: Սահմանափակ օդային գործողությունը Սիրիայում կարող է զգալի վնաս հասցնել Բաշար Ասադի ռեժիմին, սակայն գլխավոր խնդիրը, կապված սիրիական քիմիական զենքի հետ, օդային հարվածները չեն լուծի: ԱՄՆ վարչակազմը տհաճ մի պարադոքսի առջև է կանգնել՝ ռազմական գործողության նպատակը Սիրիայում, գոնե բառացի, երկրի խաղաղ բնակչության դեմ քիմիական զենքի հետագա կիրառման կասեցումն է, սակայն այն տեսքով, որով նախագահ Օբաման պատրաստ է արտոնել այդ գործողությունը, այն չի կարող երաշխավորել, որ ապագոյւմ զանգվածային ոչնչացման զենքը չի կիրառվի:
Սիրիայի քիմիական զենքի ծրագիրը, որը սկիզբ է առել 1970 թթ., իրավացիորեն համարվում է ամենազարգացածներից մեկը Մերձավոր Արևելքում: Ըստ իսրայելյան ու արևմտյան հետախուզական աղբյուրների տվյալների, սիրիական ռեժիմը այնպիսի թունավոր նույթերի սեփական արտադրության հնարավորություն ունի, ինչպիսիք են իպրիտը, զարինն, ու գուցե նաև, VX նյարդապարալիտիկ գազը: Պակաս կարևոր չէ նաև այն, որ Սիրիան նաև քիմիական զենքի կիրառման միջոցներ ունի՝ խորհրդային Р-17 «Սկադ» բալիստիկ հրթիռների տեսքով, որոնք կարող են հագեցվել քիմիական մարտագլխիկներով և կարող են հասնել Իսրայելի ու սահմանակից այլ պետությունների տարածքին:

Странная получается коалиция у США – страны, которые по большому счету почти ничем не могут помочь в нанесении ударов, да и деньгами тоже. Скорее всего, имел место банальный торг – мы вам поддержку, вы нам – дивиденды, как политические, так и экономические. Но если присутствие в этой так называемой коалиции Албании, Румынии, Турции и Косово как-то можно объяснить, то поведение остальных пяти не очень понятно.
Далее. Семь стран Евросоюза – Франция, Дания, Хорватия, Румыния, Греция, Латвия и Кипр – поддержали американскую операцию против Дамаска без мандата ООН. Фактически все эти страны открыто высказали то, что другие стеснялись говорить: никакого международного права не существует, есть только право сильного. Только вот действительно ли сильны сейчас США? В сравнении с вышеупомянутыми странами, конечно сильны, и в сравнении с Сирией тоже.
Псаки также сказала, что более 80 стран уже согласились с доводами США, что сирийские власти применили химическое оружие против своих граждан, и более 50 публично выразили подобное мнение. Также США удалось получить подобное согласие частным путем у более чем 30 международных организаций. Нет никакого сомнения, что из этих 80 стран большинство – мусульманские страны, делающие то, что им скажет Саудовская Аравия и Катар. То же самое можно сказать и о международных организациях, которые молчат, когда в Сирии убивают и похищают христиан.
Общую позицию ЕС в отношении возможной военной интервенции против Сирии со стороны ряда государств Запада предстоит выработать главам МИД 28 стран ЕС, которые соберутся на неформальную встречу 6-7 сентября в Вильнюсе.
НАТО останется в стороне от сирийских событий, но не станет препятствовать отдельным странам Евросоюза в их желании присоединиться к антиасадовской коалиции. Между тем, всем ясно, что применение силы в отношении режима Асада не улучшит гуманитарную ситуацию в Сирии, а ухудшит.
Еще один важный фактор – деньги. Часть затрат на операцию, как сообщил госсекретарь Джон Керри, заплатят арабские страны. Катар, Саудовская Аравия и Объединенные Арабские Эмираты буквально подталкивают Белый дом к войне с Сирией и не пожалеют сотен миллионов долларов, лишь бы скинуть алавита Асада, которого сунниты считают чуть ли еретиком. Военная операция США в Ираке обошлась в 807 миллиардов долларов. Еще около 6 триллионов понадобится для обеспечения безопасности в этой стране до 2050 года. Афганская кампания стоила американцам 570,9 миллиарда долларов. Относительно дешево удалось справиться с Ливией. По данным министерства обороны США, расходы на ливийскую кампанию составили 550 миллионов долларов.
Второй важный фактор – сирийские ПВО, которые несравненно мощнее, чем у Каддафи и Милошевича. "В Сирии в пять раз больше средств ПВО, чем было в Ливии, причем некоторые из этих систем отличаются функциональными возможностями высшего уровня", – заявил в апреле 2013г. председатель Объединенного комитета начальников штабов США генерал Мартин Демпси. Разумеется, американская военная машина способна победить сирийскую ПВО, добавил генерал, "однако это будет сопряжено с более серьезными рисками и потребует намного больше времени и ресурсов".
И, наконец, последнее. Ограниченная воздушная кампания в Сирии может нанести существенный урон режиму Башара Асада, однако главную проблему, связанную с сирийским химическим оружием, удары с воздуха не решат. Администрация США столкнулась с неприятным парадоксом: военная операция в Сирии, по крайней мере, на словах, затевается ради того, чтобы предотвратить дальнейшее применение химоружия против мирного населения, однако в той форме, в которой готов санкционировать эту операцию Барак Обама, она не способна гарантировать неприменение оружия массового поражения в будущем.
Химическая оружейная программа Сирии, восходящая к 1970-м гг., по праву считается одной из самых развитых на Ближнем Востоке. По данным израильских и западных разведывательных источников, сирийский режим обладает собственными возможностями по производству таких боевых отравляющих веществ, как горчичный газ (иприт), зарин и, возможно, нервно-паралитический газ VX. Что не менее важно, Сирия располагает средствами доставки химоружия в виде советских баллистических ракет Р-17 ("Скад"), которые могут быть начинены химическими боеголовками и потенциально достигают территории Израиля и других сопредельных государств.