6 Սեպտեմբեր 2013 - 11:19 AMT
ԱՄՆ իշխանությունները տեղեկություն են ստացել, որ Իրանը մտադիր է հարձակումներ կազմակերպել Իրաքում ԱՄՆ դիվանագիտական ներկայացուցչությունների վրա Սիրիային հարված հասցնելու դեպքում: Այդ մասին գրում է The Wall Street Journal-ը:
Դեսպանատները կգրոհեն իրաքցիների զինյալ խմբավորումները, որոնք սատարում են Իրանին: Նրանք համապատասխան հրաման են ստացել, ինչպես նշում է պարբերականը, էլիտար իրանական զորքերի՝ Իսլամական հեղափոխության պաշտպանների կորպուսի, ղեկավարությունից:
Ըստ ԱՄՆ հատուկ ծառայությունների, դեսպանատների դեմ հարձակման են պատրաստավում նաև «Հեզբոլլահում»: Լիբանանցի գրոհայինների նպատակը կարող է լինել ԱՄՆ ներկայացուցչությունը Բեյրութում, գրում է Lenta.ru-ն:
Ըստ թերթի, ԱՄՆ իշխանությունները արդեն պատրաստվել են դիվանագետների հնարավոր տարհանմանը: Այդ նպատակով ԱՄՆ-ն կօգտագործի իր նավերը, որոնք տեղակայված են Միջերկրական ու Կարմիր ծովերում:
Իրանն արդեն առաջին անգամը չէ, որ սպառնում է Սիրիային, գրում է The Wall Street Journal-ը: Մասնավորապես, Թեհրանը խոստացել է «ոչնչացնել» Իսրայելը Բաշար Ասադի ռեժիմի դեմ ամերիկյան գործողության դեպքում: Ամերիկացիները նաև վախենում են ամերիկաբնակ սիրիացիների հնարավոր վրեժխնդրությունից: Ըստ ԶԼՄ-ների, ՀԴԲ-ն ուժեղացրել է նրանց հսկողությունը:
Ավելի վաղ ԱՄՆ Սենատի արտաքին գործերի կոմիտեն ընդունեց բանաձևի նախագիծը, որը հավանություն է տալիս ռազմական գործողությանը Սիրիայում ի պատասխան Դամասկոսի արվարձանում քիմիական զենքի կիրառմանը: Նախագահ Օբամային սատարեցին կոմիտեի 10 անդամներ, 7-ը դեմ էին, մեկը ձեռնպահ մնաց: Այժմ բանաձևի նախագիծը դրվելու է Սենատի քվեարկությանը, որն, ինչպես ակնկալվում է, տեղի կունենա հաջորդ շաբաթ:
Ռազմական գործողության ժամկետը պետք է սահմանափակվի 60 օրով՝ մեկ ամսով այն երկարացնելու հնարավորությամբ: Փաստաթուղթը նաև արգելում է ցամաքային ռազմական գործողությունները:
Չնայած Օբամայի համար հաջող քվեարկությանը, Կոնգրեսի վերին պալատում քվեարկության ելքը մշուշոտ է մնում: Դրանից հետո բանաձևը պետք է ստանա Ներկայացուցիչների պալատի հավանությունը: Դեռևս միայն 21 սենատոր է հայտարարել որ վստահորեն, կամ հավանաբար, կաջակցի բանաձևին: Եվս 13-ն ասել են, որ դեմ են քվեարկելու Օբամայի ծրագրին, մնացած 66 սենատորների որոշումը դեռ հայտնի չէ:
Ավելի վաղ Ֆրասիայում, որի կառավարությունը կողմ է Ասադի ուժերին ռազմական հարված հասցնելուն, արտահերթ լսումներ կայացան Ազգային ժողովում, թեև քվեարկություն չի անկացվել, քանի որ ֆրանսիական օրենքների համաձայն նախագահը կարող է մոբիլիզացիայի մասին հրաման տալ առանց խորհրդարանի հավանության:
Մի շարք երկրներ, այդ թվում Ռուսաստանը, համամիտ չեն, որ Ասադը քիմիական զենք է օգտագործել: Անցած շաբաթ ՌԴ նախագահ Վլադիմի Պուտինն ասել է, որ Ասադի հասցեին հնչող մեղադրանքերը «աներևակայելի հիմարություն են»:
Սիրիայի ԱԳ փոխնախարար Ֆայսալ Մեկդադը հայտարարել է, որ Դամասկոսը մոբիլիզացնում է իր դաշնակիցներին, որոնք «տարբեր տեսակի օգնություն են առաջարկում»:
Նա որպես օրինակ նշել է Իրանը, Ռուսաստանը, ՀԱՀ և մի շարք արաբական երկրներ:
Ըստ ԱՄԿ տվյալների, շուրջ 100 հազար մարդ է զոհվել և 2 միլիոնը հեռացել է երկրից 2011թ. մարտին Ասադի դեմ ապստամբության մեկնարկից ի վեր:

Власти США перехватили сообщения о том, что Иран собирается организовать нападение на американские диппредставительства в Ираке в случае начала военной операции в Сирии. Об этом пишет The Wall Street Journal.
Атаковать посольства должны будут вооруженные группировки иракцев, которые поддерживают Иран. Соответствующий приказ, как уточняет издание, им поступил от руководства элитных иранских войск, Корпуса стражей исламской революции.
По данным американских спецслужб, к атаке на посольства также готовятся в «Хизбалле». Целью ливанских боевиков может стать представительство США в Бейруте, передает Lenta.ru.
Американские власти, пишет газета, уже подготовились к возможной эвакуации дипломатов. Для этих целей США использует свои корабли, сосредоточенные в Средиземном и Красном морях.
Иран уже не в первый раз угрожает вступиться за Сирию, отмечает The Wall Street Journal. В частности, Тегеран пообещал «уничтожить» Израиль в случае американской операции против режима Башара Асада. Возможной мести американцы также опасаются со стороны сирийцев, которые проживают в США. По данным СМИ, ФБР усилило наблюдение за ними.
Несмотря на успешный для Обамы результат голосования в среду, исход голосования во всей верхней палате конгресса остается неясным. После этого резолюцию должна будет одобрить палата представителей. Пока лишь 21 сенатор заявил, что точно или, скорее всего, поддержит резолюцию. Еще 13 сказали, что они – точно или вероятно – проголосуют против планов Обамы, тогда как решение оставшихся 66 сенаторов остается неизвестным.
Министр обороны США Чак Хейгел считает, что стоимость операции в Сирии будет исчисляться миллионами долларов. Тем временем госсекретарь Джон Керри и министр обороны Чак Хейгел продолжили доказывать необходимость вторжения – на сей раз в комитете в палате представителей.
Он привел в пример Иран, Россию, ЮАР и некоторые арабские страны.
По данным ООН, более 100 тысяч человек погибли и еще 2 млн. были вынуждены покинуть страну с момента начала восстания против Асада в марте 2011 года.