6 Սեպտեմբեր 2013 - 13:09 AMT
«Ես շատ մտահոգված եմ այն ամենով, ինչ կատարվում է Սիրիայում, շատ ափսոս, որ այնտեղ քիմիական զենք է օգտագործվել, և դրա ապացույցները կան: Ես շատ եմ վստահում ԱՄՆ-ին՝ մեր ռազմավարական գործընկերոջը: Երբ ես խոսում եմ վստահության մասին, ես նկատի ունեմ այն, որ նրանք փորձաքննություն են անցկացրել, որը հաստատել է, որ քիմիական զենք է կիրառվել խաղաղ բնակչության դեմ»,-հայտարարել է Վրաստանի վարչապետ Բիձինա Իվանիշվիլին Թբիլիսիում:
Վրաստանի ԱԳ նախարար Մայա Փանջիկիձեն հրապարակեց Վրաստանի դիրքորոշումը դեռևս օգոստոսի 30-ին՝ հայտարարելով, որ Թբիլիսին «դատապարտում է բռնությունը» Սիրիայում խաղաղ բնակչության դեմ և «ողջունում է ու սատարում է միջազգային հանրության հումանիտար աղետը հաղթահարելու համար առավել ակտիվ դեր ստանձնելու ձգտմանը»:
ԱՄՆ նախագահ Բարաք Օբաման Կոնգրեսից թույլտվություն է խնդրել Սիրիայում ռազմական գործողության համար: ԵՄ երկրներից միայն Ֆրանսիան, Դանիան, Խորվաթիան, Ռումինիան, Հունաստանը, Լատվիան ու Կիպրոսն են թույլատրելի համարում ռազմական գործողությունն առանց ՄԱԿ ԱԽ արտոնության, սակայն ԵՄ-ն դեռ միասնական դիրքորոշում չի մշակել:
Դեռևս միայն 21 սենատոր է հայտարարել որ վստահորեն, կամ հավանաբար, կաջակցի բանաձևին: Եվս 13-ն ասել են, որ դեմ են քվեարկելու Օբամայի ծրագրին, մնացած 66 սենատորների որոշումը դեռ հայտնի չէ: Քվեարկությունը հավանաբար տեղի կունենա սեպտեմբերի 11-ին:

6 Сентябрь 2013 - 12:33 AMT
«Я очень встревожен тем, что происходит в Сирии, и очень жаль, что там было использовано химическое оружие, и тому есть доказательства. Я очень доверяю США, нашему стратегическому партнеру. Когда я говорю о доверии, я имею в виду то, что они провели экспертизу, которая подтвердила, что химическое оружие было применено против мирного населения», – заявил премьер-министр Грузии Бидзина Иванишвили в Тбилиси.
Глава грузинского МИД Майя Панджикидзе зафиксировала позицию Грузии еще 30-го августа, заявив о том, что Тбилиси «осуждает насилие» в отношении мирных жителей в Сирии и что «Грузия приветствует и поддерживает готовность международного сообщества сыграть более активную роль для преодоления гуманитарной катастрофы».
Президент США Барак Обама запросил у Конгресса санкцию на военную операцию против Сирии. Из стран ЕС – Франция, Дания, Хорватия, Румыния, Греция, Латвия и Кипр считают допустимым проведение военной операции в Сирии без получения разрешения Совбеза ООН, однако ЕС пока не выработал единую позицию государств-членов.
Конгрессмены также пока не определились – резолюцию Обамы на сегодняшний день поддерживают 22 сенатора и 19 конгрессменов. Голосование по резолюции, скорее всего, пройдет 11 сентября.