9 Սեպտեմբեր 2013 - 08:44 AMT
«Մինչև տարեվերջ մտադիր ենք ապահովել 10 տոկոս տնտեսական աճ»,- PanARMENIAN.Net-ի թղթակցի հետ զրույցում ասել է ԼՂՀ վարչապետ Արա Հարությունյանը: Ինչ վերաբերում է գնաճին, ապա, ըստ նրա, այն ակնկալվում է 4 տոկոսի սահմանում:
Այդ առնչությամբ Արա Հարությունյանը հավելել է, որ երկրի տնտեսության զարգացումն ապահովող գերակա ճյուղերն են գյուղատնտեսությունը, լեռնահանքային արդյունաբերությունն ու զբոսաշրջությունը: Գյուղատնտեսության ոլորտում վերջին շրջանում իրականացվող տարբեր ծրագրերի համար զգալի միջոցներ են ներդրվել: Արդյունքում, վերջին 5 տարում համախառն գյուղատնտեսական ապրանքը կրկնապատկվել է՝ ապահովելով 13,3 տոկոս միջին տարեկան աճ: Ակտիվ տեմպերով է զարգանում լեռնահանքային ոլորտը, որտեղ որոշակի աճ է գրանցվել:
Ըստ պաշտոնական վիճակագրական տվյալների ու երկրի ղեկավարության, նման տնտեսական աճը հաջողվել է ապահովել վերջին 5 տարիներին: Արցախի Հանրապետությունը մտադիր է պահպանել ձեռք բերած տնտեսական աճի մակարդակը նաև առաջիկա 5 տարում:

9 Сентябрь 2013 - 06:24 AMT
«До конца года планируем обеспечить 10%-ый экономический рост», – сообщил в беседе с корреспондентом PanARMENIAN.Net премьер-министр Карабаха Ара Арутюнян. Что же касается инфляции, то, по его словам, она ожидается на уровне 4%.
В связи с этим Ара Арутюнян добавил, что приоритетной сферой, обеспечивающей развитие экономики страны, является сельское хозяйство. На осуществление различных программ в сфере сельского хозяйства за последние годы были вложены значительные средства. В результате, за последние 5 лет валовой сельскохозяйственный продукт удвоился, обеспечивая среднегодовой рост в 13,3%. Активными темпами развивается горнодобывающая отрасль и туризм, где зафиксирован определенный рост.
Согласно официальным статданным и заявлениям руководства страны, такой экономический рост Карабаху удавалось в среднем обеспечивать на протяжении последних пяти лет. В планы Республики Арцах входит сохранение достигнутого уровня экономического роста и на предстоящую пятилетку.