Վրաստանի անդամակցությունը ՆԱՏՕ-ին 2014թ., ինչը հնարավոր էր համարում նախագահ Միխայիլ Սահակաշվիլին, անիրատեսական է, հայտարարել է Վրաստանի պաշտպանության նախարար Իրակլի Ալասանիան ռուսական «Կոմերսանտ Վլաստ» ամսագրին տված հարցազրույցում:
ՆԱՏՕ-ին Վրաստանի անդամակցության հարցը քննարկվել է 2012թ. մայիսին Չիկագոյում կայացած գագաթաժողովում: Կազմակերպության անդամ երկրները պայմանավորվել են «հզորացնել Վրաստանի կապը Դաշինքի հետ, այդ թվում քաղաքական երկխոսությունը, գործնական համագործակցությունը Վրաստանի հետ»: Միևնույն ժամանակ, և ՆԱՏՕ-ն, և ԱՄՆ-ն վերջին տարիներին հայտարարում են, որ պատրաստ են աջակցել քաղաքական երկխոսությանը, բայց չեն շտապելու անդամակցության հարցում:
Նախարարը նաև նշել է, որ Վրաստանը պետք է ավարտի աֆղանական առաքելությունը 2014 թվականին: Առաքելության ավարտից հետո Վրաստանի զինված ուժերն, ըստ նրա, «պատրաստ են մասնակցել ՆԱՏՕ-ի մյուս գործողություններին»: «Արդեն շուտով, 2015թ. մենք կդառնանք ՆԱՏՕ-ի արագ արձագանքման ուժերի մի մասը, դա ևս մեծ փորձառություն կլինի մեզ համար: Մենք արդեն սկսել ենք բանակցությունները ԵՄ հետ, և մեր զինվորականները շուտով կդառնան եվրոպական միջազգային գործողությունների մասը»,-ասել է Ալասանիան:
Վրացական զորակազմը խաղաղապահ առաքելություն է իրականացնում Աֆղանստանում ISAF ուժերի կազմում 2009թ. օգոստոսից: Այդ երկրում 29 վրացի զինծառայող է զոհվել: Ըստ ՊՆ տվյալների, Աֆղանստանում ծառայում է շուրջ 1,5 հազար վրացի զինծառայող:

9 Сентябрь 2013 - 08:12 AMT
Вступление Грузии в НАТО в 2014 году, которое считал возможным президент Михаил Саакашвили, нереалистично, заявил грузинский министр обороны Ираклий Аласания в интервью российскому журналу "Коммерсант Власть".
Вопрос членства Грузии в НАТО обсуждался на состоявшемся в мае 2012 года саммите в Чикаго. Страны-члены организации договорились "усилить привязанность Грузии к Альянсу, в том числе дальнейшее укрепление политического диалога, практического сотрудничества и взаимодействия с Грузией". Вместе с тем, и НАТО, и США в последние годы заявляют, что готовы оказывать поддержку республике, но не намерены торопиться с приемом ее в альянс.
Министр также отметил, что Грузия должна закончить афганскую миссию в 2014 году. После окончания миссии вооруженные силы Грузии, по его словам, "готовы участвовать в других важных операциях Альянса".
"Уже скоро, в 2015 году, мы станем частью сил быстрого реагирования НАТО, это тоже будет большим опытом для нас. Мы уже начали переговоры с ЕС, и наши военные скоро будут частью европейских межнациональных операций", — добавил Аласания.
Грузинский военный контингент выполняет миротворческую миссию в Афганистане в составе сил ISAF с августа 2009 года. С тех пор в этой стране погибли 29 грузинских военных. По данным оборонного ведомства, службу в Афганистане несут более 1,5 тысячи грузинских военнослужащих.